| anonim_4396 a întrebat:

Au elevii dreptul la protest împotriva unui profesor care le-a încălcat drepturile?

Răspuns Câştigător
| Betty1992 a răspuns:

Se poate face reclamatie la conducerea scolii, la inspectorat, dat la stiri, petitie etc. Cititi regulamentul scolii / legi. Sa fiti siguri ca intr-adevar e vorba de drepturi incalcate si ca puteti dovedi asta.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Spune mai intai ce drepturi incalca un profesor si apoi iti raspund.

| blackoutdays726271 a răspuns (pentru darrio2007):

(2) Elevii au dreptul la respectarea imaginii, demnităţii şi personalităţii proprii.
Să-ți dau un exemplu: Acel profesor își suprasolicită elevi prin nenumărate teste și ascultări zilnic, deteriorându-le sănătatea fizică, psihică și emoțională după care tot dumnealui se plânge că elevi săi nu învață și că sunt tot timpul obosiți.

| blackoutdays726271 a răspuns (pentru Betty1992):

Mulțumesc!

| johnnny123 a răspuns (pentru blackoutdays726271):

Exemplul tău nu are absolut nici o legătură cu "respectarea imaginii, demnităţii şi personalităţii proprii."

Din ceea ce spui acolo rezultă că profesorul v-a cerut să învățați, nu că v-a atins demnitatea și imaginea.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! dar au dreptul sa faca reclamatie la directorul scolii.
Din pacate, exemplul tău nu are absolut nici o legătură cu "respectarea imaginii, demnităţii şi personalităţii proprii."
Se pare ca tu nu esti capabil sa intelegi termenii acestei conditiil, mentionate in acea regula scolara.

Daca copilul este obosit atunci parintele este direct raspunzator de el, ca l-a trimis la scoala obosit, sau ca nu l-a suparvegheat sa-l puna la culcare la 9 seara.
Aici nu are nici o treaba profesorul, dimpotriva parintele, care nu are grija de sanatatea copilului si nu-l supravegheaza strict.

| goguPatent a răspuns (pentru blackoutdays726271):

Ha ha.
Faptul ca te asculta (asta e meseria lui) nu inseamna ca nu iti respecta imaginea si demnitatea. Ha ha.