| mariusalex2019 a întrebat:

Autorizatia de constructie se poate anula in instanta, daca am dovezi ca nu sunt respectate clauzele in declaratia notariala (casa este facuta intre 20- 35 de cm langa hotar)? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-l dai in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru incalcarea dreptului la demnitate. De asemenea il poti actiona si pentru nerespectarea autorizatiei de constructie, doar ca dupa ce a construit nu mai poti cere anularea autorizatiei, poti cere doar despagubiri daca ai fost lezat prin nerespectarea acesteia.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nr.50/1991 nu prevede nici o declaratie notariala pentru obtinerea autorizatiei de construire.
Despre ce declaratie notariala vorbesti?

| mariusalex2019 explică (pentru Ioandelasal):

Vecinul meu are casa la 35 cm de hotarul meu, si ca sa poata primii autorizatia de constructie a trebuit sa primeasca semnatura de la mine dar in declaratie am bagat 3 clauze care sunt incalcate.

| mariusalex2019 explică (pentru mariusalex2019):

Se poate anula o autorizatie de constructie in istanta?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru mariusalex2019):

Si ce clauze a incalcat?

| mariusalex2019 explică (pentru Ioandelasal):

Sa nu lezeze propietatea mea, si sa nu imi lezeze intimitatea, si distanta de 35 de cm fata de razor care nu corespunde la fata locului fiind 20 cm.Am dovezi cu lezare de intimitate de exemplu am inregistrari cand ne injura si lezare de propietate se uita in curtea mea si a costruit pe gardul facut de mine