| CassieII a întrebat:

Avem o profesoară la facultate mai dubioasă de care ne-au spus cei mai mari decât noi să avem grijă că ea dă note între 9, 5 și 4 și că nu a dat niciodată 10. Noi am crezut că exagerează până ne-a spus ea cu gura ei lucrurile astea.

Problema este că ne-a pus să facem un proiect pe care trebuie să îl predăm în ziua examenului (trebuie să conțină 30 de pagini) și până atunci să-l trimitem pe email-ul ei pe bucățele. Nu asta este problema. Doi dintre colegii noștri deja i-au trimis și nu i-a convenit ce au scris și le-a scăzut câte un punct din notă. Pe unul dintre colegi l-a sfătuit ce să scrie, iar apoi l-a pus să scrie niște lucruri după dictare. Toți din clasă eram ochi și urechi. Ieri după ce i-a trimis proiectul acest coleg, i-a mai scăzut un punct (e la nota 8) și a întrebat-o pe profă de ce i-a scăzut încă un punct fiindcă ea i-a spus să scrie lucrurile acelea, iar aceasta i-a răspuns "nu aș scoate niciodată pe gură așa ceva." Subliniez, colegul nostru a scris după dictare și ea spune că nu ar zice ea așa ceva niciodată.

Ideea este că nu e prima dată când se întâmplă așa ceva. La fel face și când ne predă și când salvează lecțiile în fișiere și se uită săptămâna viitoare pe ele zice că și-a bătut cineva joc de ea și că i-a modificat textele (ea nu prea le are cu tehnologia și se chinuie destul de mult). Ori uită ce scrie, ori… nu avem nicio explicație. Cert este cu multe generații au trecut greu la aceasta și de cele mai multe ori se contrazice singură când predă ceva.

O colegă s-a gândit să o înregistreze și să o filmeze când scrie.
Întrebarea este: E legal să faci așa ceva? Ai dreptul să înregistrezi sau să filmezi un profesor? Noi vrem să avem dovada că ea spune cu gura ei lucrurile acestea și că ea le scrie. Nu vrem să facem scandal sau ceva.

Sau ne-am mai gândit să îi comunicăm decanului toate aceste evenimente neplăcute, dar bănuiesc că și alte persoane au încercat și degeaba.

Ce am putea face? Nu vrem să ne strice vara.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal s-o inregistreze si poate fi dat in judecata daca o face, asa ca va sfatuiesc sa n-o faceti.
Rabdati, este o profesoara la o materie si scapati de ea dupa un semestru sau un an.

3 răspunsuri:
| CassieII explică (pentru Ioandelasal):

Nici decanului nu ar fi indicat să îi spunem?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru CassieII):

Puteti sa-i spuneti, dar ganditi-va sa nu va faceti mai rau. In orice caz sa nu-i aratarti inregistrari, daca ati facut.

| cristi202 a răspuns:

Înregistrările nu sunt permise fara acordul profesorului. Știu asta de la sotia mea, cadru didactic cu experiență de peste 30 de ani. Legal vorbind, e ca și cînd ar avea drepturi de autor asupra predării sale, de aceea nici în sala de curs nu e permis să intre altcineva decât elevii, decat cu acordul lui.
Dar, eu as face totusi ceva anume. As înregistra-o și cînd spune, și cînd, mai apoi, retractează ce a spus, și i-aș trimte înregistrările pe o adresă de mail anonima, deschisa chiar în momentul trimiterii, de pe un wi-fi public (gen McDonalds), de pe o cartela pre-paid, căci așa ar fi foarte greu de depistat cine anume a trimis. Dar nu cred că, odată confruntata cu ce face, va vrea sa afle cine i-a trimis. Poate așa își dă seama de ceea ce face.