| SimoCata a întrebat:

Am 15 ani. In martie voi face 16. Mi-as dori din tot sufletul sa ma casatoresc fara acordul mamei mele, ea uraste baiatul cu care vorbesc, si nu cred ca ma va lasa sa ma casatoresc. Ma pot muta cu el fara acordul iei si sa ma casatoresc la 16 ani fara ca el sa aiba probleme din punct de vedere legal daca eu tin cu el si recunosc ca am facuta de buna voie si nu am fost obligata sa stau cu el?

16 răspunsuri:
| Fiction a răspuns:

1.Se scrie "ei","mi-as","ea".
2.La varsta asta sa te casatoresti? Las-o balta.Se va plictisi repede de tine, ca sa zic asa.Vei regreta mai tarziu.
3.Nu,trebuie sa ai 18 ani impliniti ca sa poti sa te muti.

| sodobar a răspuns:

La 15-16 ani vrei sa te casatoresti? pana la 70-75 de ani o sa te super plictisesti, nu cred ca te poti muta si casatorii cu el, daca tot va intelegeti asa bine, mai asteptati pana la 23-24 ani si vedeti atunci, cum poti sa te casatoresti de la 16 ani? doar tiganii fac asa ceva

| Adrianetc a răspuns:

Esti nebuna? cum sa te casatoresti la 15 ani, sa-ti spun drept, tu ai gandirea asa ca e imbibata de dragoste dar peste 5 ani o sa ai alta gandire, peste 10 ani alta gandire. Chiar daca-l iubesti mai gandeste-te, esti o fata tanara si ar trebui sa-ti preocupi timpul cu altceva, scoala, d-astea, nu casatorit.In plus nu sti cum o sa fie relatia voastra peste cativa ani. faci ce vrei, insa gandeste-te de cateva ori inainte.

| guardian18angel a răspuns:

Legile din America si alte tari sunt diferite de cele din Romania.

Ca sa poti sa te casatoresti si sa stii sigur ca va dura, ar trebui sa stai ceva ani cu el sa vezi daca intr-adevar merge situatia. Nu de alta, dar... cu un search pe net afli care e ratia divorturilor fata de casatoriile reusite happy si toti au inceput prin a crede ca sunt indragostiti nebuneste.

Eu am vreo 22 de ani, deci acum... 7 ani am fost la varsta ta, si stiu cum gandeam atunci, stiu si cum gandesc acum... si am trecut prin niste relatii destul de tari, insa acum sunt single pentru ca nu a tinut, desi una din ele a tinut si 2 ani, si am amintiri destul de interesante de-acolo.

Nu vrei mai bine sa ai o relatie lunga si implinita ca apoi sa te casatoresti fara sa mai trebuiasca sa ceri voie sau sa trebuiasca sa treci peste cine stie ce ziduri legislative?

Nu de alta, dar mi se pare ca folosesti casatoria, nu pentru c-ati fi voi fericiti ci asa, pentru ca consideri c-ar rezolva ceva. Nu rezolva mai nimic, tot puteti fi impreuna, puteti sa va imbratisati, sarutati, puteti cumpara chestii impreuna, puteti face cam orice ca si la casatorie, insa daca mergi pe casatorie, acum sau mai tarziu, in cazul unei certe, se va inrautatii foarte rau treaba.

Casatoria este un act religios daca-i pana acolo happy si o virtute este rabdarea si calmul. Ai rabdare, okay? Din experienta mea, da multe rezultate foarte bune.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara acordul parintilor nu te poti casatori de la 16 ani, doar de la 18 ani, conform Codului civil, citez:
"ART.272.Varsta matrimoniala
(1) Casatoria se poate incheia daca viitorii soti au implinit varsta de 18 ani.
(2) Pentru motive temeinice, minorul care a implinit varsta de 16 ani se poate casatori in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor sai sau, dupa caz, a tutorelui si cu autorizarea instantei de tutela in a carei circumscriptie minorul isi are domiciliul. In cazul in care unul dintre parinti refuza sa incuviinteze casatoria, instanta de tutela hotaraste si asupra acestei divergente, avand in vedere interesul superior al copilului."
Si te-as sfatui sa astepti pana atunci, daca tine la tine te va astepta si el, altfel aproape sigur te vei cai, cred ca ai auzit ce-au patit unele ca tine.
Am puternica impresie ca acum nu judeci cu mintea, daca chiar mai judeci. Ma gandesc ca mama ta are motive pentru care nu-l sufera, pe care tu nu vrei sa le vezi. Numai bine!

| ゼロの a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu te casatoresti pana dupa 20-25 de ani.
Din urmatoarele motive:
Pierzi cei mai frumosi ani din viata.
Nu vei mai avea prea mult timp cu prietenii.
De cat timp esti cu el?
De unde stii tu ca el nu vrea decat 1x partida si gata ceau.
Mama ta are motive sa nu il placa, iar ea vrea sa te protejeze.
Daca te casatoresti va aparea si un copil, tu stii ce greu este sa ai grija de un copil?
Daca te lasa singura dupa ce face un copil cu tine?
Cum o sa ai tu inima sa ii zici fetitei/baiatului tau ca tata-l lui nu il vrea?
Si cum o sa il ajuti de una singura?
La gradinita/scoala toti copiii o sa il jigneasca fiindca el nu are tata.
Cum o sa il poti iubii daca tu o sa fii 10 ore pe zi la lucru pentru un salar mic care abia poti sa il hranesti?
Te-ai gandit?
Barbatul/femeia perfecta nu exista sa stii.
Te rog sa te mai gandesti sau macar sa astepti pana veti avea 3-4 ani de relatie si dupa aceea poti sa te gandesti la casatorie.
P.S sa in timpul asta sa nu ai nici o relatie intima cu el, ok?
Si vei vedea ca o sa te lase cu ochii in soare pentru alta mai "desteapta".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pina in martie, mai este. Ai doar 15 ani.
Nu te poti casatori daca nu ai 18 ani impliniti fara acordul scris al parintilor. Si chiar si atunci este nevoie de motive intemeiate. Altfel, aveti toti probleme cu legea.
Nu te poti muta cu el nici de buna voie, nici de nevoie. El va face puscarie pentru reltii cu o minora. Vrei sa ramii singura pe drumuri (fara parinti si fara barbat) si poate si cu un copil? Pentru ca el, ca sa te lege de dinsul, ti-l va face rapid.
Tare as vrea sa stiu citi ani are acest individ care se foloseste de un copil. Daca te foloseste acum, se va plictisi repede de tine. Eu cred ca mama ta stie mai multe dar nu iti poate spune.
In afara de toate astea, te sfatuiesc sa te bucuri de copilarie si tinerete. Vei avea timp destul (poate prea mult) sa fii nevasta, mama, gospodina, sa duci in spate toate greutatile vietii.

| wforweirdo a răspuns:

Tot ce pot sa spun e... hahaha.

| SimoCata explică (pentru Fiction):

Mda ce sa spun, imi corectezi si scrisul...Mda de unde stii tu ca se va plictisi repede de mine...

| SimoCata explică (pentru anonim_4396):

Are 25, si nu se foloseste de nimeni, el e un baiat cu suflet mare, a trecut prin multe la viata lui, nu se va plictisi de mine pentru ca unu care se plictiseste te lasa dupa 2-3 luni de relatie. Da le duc deja acasa la mama fac curatenie am grija de fiusu... Da eu gandesc ca mama ma foloseste doar... Si nu spun motivele nu prea am chef sa-mi povestesc viata de cand m-am nascut. Va multumesc pentru ajutor

| SimoCata explică (pentru wforweirdo):

Ma rog si de ce hahaha. Mai bine nu comenta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SimoCata):

10 ani diferenta?!
Tu nu-ti dai seama ce va insemna asta mai tirziu!
Chiar daca ar fi avut numai 17-18, tot relatii cu o minora avea. Dar la 10 ani diferenta, scuze, nu te foloseste ci isi bate joc de tine. Suflet mare nu inseamna sex in fiecare zi. Sigur ca avind tu 15 ani nu s-a plictisit asa de repede. Nu vrei sa faci ceva in casa parintilor tai si pentru fratele tau. Dar vrei sa faci si mai multe pentru un strain care, in mod ciudat, nu isi gaseste o femeie de virsta lui. Daca tu vrei sa-i bati joc de viata ta, te priveste. Dar iata ca toti de acici te-au sfatuit de bine.

| wforweirdo a răspuns (pentru SimoCata):

De ce sa nu comentez? Am voie sa spun ce vreau.

| Fiction a răspuns (pentru SimoCata):

Eu te-am avertizat.Treaba ta, dar sa stii ca nu vorbesc prostii.Iti dau un sfat, nu ti-o spun cu rautate. Oricum, fara acordul parintilor nu te poti casatori daca esti minora.

| SimoCata explică (pentru Fiction):

Da iti multumesc, nu ma voi casatori dar vreau sa existe o intelegere intre mine si mama, sa ma inteleaga si ea cand ii spun ceva nu sa tipe la mine fara sa termin de vorbit, nu stiu nu o supooort...

| LoveIsTheAnswer a răspuns:

SimoCata crede-ma ca ceilalti au dreptate in ceea ce spun, nici eu nu sunt prea mare fata de tine, am 17 ani si m-am mutat si eu cu prietenul meu inca de la 16 ani pentru ca ne iubeam si ne iubim si acum,la noi este ceva serios,trebuie sa te gandesti bine inainte la ceea ce vrei sa faci,la consecinte,este multa responsabilitate,te inteleg ca poate simti ca mama ta nu te intelege,dar ea iti vrea doar binele,si la mine situatia era asemanatoare cu a ta,in sensul ca eu stateam cu bunica si nu ma mai intelegeam deloc cu ea, din motivele ei medicale ma rog,nu conteaza, ceea ce vreau sa iti spun este ca nu este totul atat de simplu si usor precum pare,atunci cand te muti cu cineva,trebuie sa stai sa faci curatenie, mancare, toate treburile casei, cu greu te vei descurca sa faci toate astea si sa te tii si de scoala in acelasi timp, iti zic din proprie experienta, ti-am mai zis ca si eu stau cu prietenul meu si inca sunt in clasa a 11 a, crede-ma la inceput vedeam si eu totul roz si frumos ca tine, dar acum mi-am schimbat parerea... nici eu nu credeam pe nimeni cand imi explicau ca nu e bine ceea ce fac pana nu am vazut eu cu ochii mei, crede-ma este multa responsabilitate, nu fa si tu ca mine sa iti inchizi cei mai frumosi ani intre 4 pereti, stand sa faci mancare, si alte treburi gospodaresti mai bine continua relatia cu el dar nu va mutati inca impreuna, bucura-te de anii pe care ii ai caci acestia sunt cei mai frumosi ani din viata si dupa o sa-ti para rau. uite daca vrei lasa-mi un mesaj privat si iti explic eu mai multe...kiss