| TinyMushroom86 a întrebat:

Bună! Am comandat mobilă de bucătărie la o firmă de mobilă, mi-au livrat-o cu întârziere, iar când au adus-o și au asamblat-o la mine acasă au deteriorat-o. La plasarea comenzii le-am dat dimensiunile aparaturii (cuptor, plită, hotă). După ce au asamblat toate corpurile inferioare și le-au fixat au observat că nu încape cuptorul și au scos partea din spate a corpului de cuptor cu un ciocan, distrugându-i pereții. Am deteriorat ușa cuptorului când l-au pus în corp (ei l-au despachetat, fusese nou și intact). Au tăiat blatul peste corpuri, intrând cu firezul în corpul de cuptor și cel de chiuvetă. Ce opțiuni am?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Reclamatie la opc si dat in judecata

| TinyMushroom86 explică (pentru suntserios):

Ideea e că muncitorii nu mai recunosc. Când au deteriorat cuptorul le-am arătat și au zis că au atins cu gheata din greșeală. I-am scris e-mail proprietarului și el m-a sunat și a zbierat la mine că mint, că nu băieții lui ci instalatorii au făcut asta. Am avut și instalatori în casă, dar în baie, nu bucătărie. Nu am cum să dovedesc cine a fost, e doar cuvântul meu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai dovezi poti solicita inlocuirea corpului sau o despagubire care sa acopere contravaloarea corpului ori valoarea reparatiei, daca se poate repara.
Daca nu le primesti poti da firma in judecata si sa obtii ce vrei, bineinteles va trebui sa dovedesti ca muncitorii respectivi sunt de vina.

| TinyMushroom86 explică (pentru Ioandelasal):

Am făcut poze la toate stricăciunile și le-am trimis la cei de la firma de mobilă. Ei nu-mi răspund acum, m-au sunat doar atunci să strige la mine că mint. Eu nu l-am înregistrat pe muncitor când a recunoscut că el a distrus ușa cuptorului, am doar poza cu ea distrusă. Și el acum zice că a fost instalatorul. Și tăieturile din corpuri tot instalatorul zice că le-a făcut, deși instalatorul nici nu a avut firez cu care ar fi putut face așa ceva. Asta e problema: singura dovadă e mărturia mea.

| mihai69 a răspuns (pentru TinyMushroom86):

Poți chema ca martor pe instalator.

| mi25 a răspuns:

Daca ei fac asa tu poti sa vorbesti cu un vecin sau o vecina si sa spuna ca a vazut stricaciunile facute de cei de la firma. Sa fie in ton cu instalatorul.
Si mai e ceva: Daca ei sustin ca instalatorul a lucrat la instalare, atata timp cat ei erau acolo, vina cade tot in sarcina firmei, deoarece reprezentantii acesteia nu trebuau sa ii ceara sau sa-l lase pe instalator sa lucreze, obligatia era a firmei sa instaleze mobila facuta la comanda.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru TinyMushroom86):

Atunci nu ai sansa sa castigi un proces.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru mihai69):

Din pacate instalatorul, fiind invinuit ca a facut stricaciunile, nu va fi socotit martor credibil.

| Solann a răspuns:

Reclamatie OPC.