| Andruta99 a întrebat:

Buna. Am fost citata ca martor intr-un proces pentru o amenda (100 lei) dată abuziv, proces intre o persoană fizică și poliție. Am fost colega la primirea amenzii cu reclamanta (acum 10 luni), iar acum ne-am împrietenit si in vara îmi va fi nașa de cununie. Judecatoarea m-a intrebat ce relație am avut sau am (de la emotii nu mai stiu) si am spus colegialitate. Se poate numi marturie mincinoasa? Pot păți ceva? Stiu ca nașii nu se consideră rude si nici macar nu sunt încă.
Multumesc

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine intreaba un avocat el stie legea si te va putea ajuta, din intrebarea ta nu se intelege nimic, ai fost citat ca martor pentru ce ai luat amenda? Am fost colega la primirea amenzii, colega cui ai fost, sau ai fost cu o colegă? Spune clar concret ce ai facut de ti a dat amendă si de ce te cheama la proces

| Andruta99 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Fosta mea colega a primit amenda la locul pe muncă, atunci eram colege, si am fost citata ca martor. Eu nu am primit nici o amenda.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este marturie mincinoasa, ar fi marturie mincinoasa doar daca nu ai fi spus adevarul privind situatia cand colega a primit amenda si se dovedeste ca ai mintit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic.