| Ddaaa2 a întrebat:

Bună! Am o prietenă care a renunțat la școală atunci când erea sem 1 în clasa a x a. Acum s-a înscris la seral. Intrebarea este : După terminarea a nului, doreste diplomă de 10 clase,i se va da ceva la mână sau numai după ce va termina și ceilalți ani? Ei i au spus diferite persoane că nu i va da nimic acum. Și totuși, dacă i se va da ceva, sunt tot ca cele de liceu?
Mulțumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu continua studiile dupa clasa a X-a primeste un certificat de absolvire, conform Regulamentului aprobat prin Ordinul MENCS nr. 3844/2016, citez:
"ART.1
(1)Actele de studii din sistemul naţional de învăţământ preuniversitar sunt documente oficiale de stat, cu regim special, care atestă finalizarea de către titular a unui nivel de învăţământ, cu sau fără examen de absolvire/finalizare.
(2) În sistemul naţional de învăţământ preuniversitar se emit, începând cu anul şcolar 2015-2016, următoarele acte de studii:
f) Certificat de absolvire a ciclului inferior al liceului însoţit de foaia matricolă, parte a portofoliului educaţional;"

| Ddaaa2 explică (pentru Ioandelasal):

Menționez că va continua, doar că ar vrea ceva la mână după terminarea clasei a x a, deoarece îi trebuie
Ea vrea să încerce să dea la Armată, dar nu știu dacă va putea cu ceea ce îi eliberează cei de la Liceu

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Ddaaa2):

Cu 10 clase se poate angaja ca SGP (soldat si gradat profesionist), bineinteles daca indepineste toate criteriile prevazute.
Pentru orice scoala militara (Academie, subofiteri sau maistri militari) este nevoie sa aiba liceul cu diploma de bacalaureat.

| Ddaaa2 explică (pentru Ioandelasal):

Deci va putea candida pentru anul viitor cu actele oferite anul acesta de cei de la liceu, să înțeleg...
( Ea nu s-a inscris deoarece nu avea 10 clase, dar daca anul acesta va putea lua dovada că a absolvit 10 clase...)

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Ddaaa2):

Da, am spus foarte clar asta in postarea anterioara.

| Ddaaa2 explică (pentru Ioandelasal):

Ok! Mulțumesc frumos!