| HopeNala a întrebat:

Bună!
Am o situație neplăcută la fostul loc de muncă.
Eu am avut concediu medical 17 zile, când mi-am dat demisia mi s-a zis că nu îmi poate plăti concediu medical pentru că trebuie să aduc o adeverință de cotizare de la fostul loc de muncă unde trebuie să depășesc 6 luni ca să îmi pot primi banii. Eu una nu am mai auzit niciodată. Nu știu despre ce este vorba.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai auzit fiindca nu cunosti prevederile legale privind concediile medicale.
Conform OUG 158/2005, privind concediile medicale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART. 3^1."
Pentru a beneficia de concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, persoanele prevăzute la art. 1 trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
a) să îndeplinească stagiul minim de cotizare prevăzut de prezenta ordonanţă de urgenţă;
b) să prezinte adeverinţa de la plătitorul de indemnizaţii din care să reiasă numărul de zile de concediu de incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12 luni, cu excepţia urgenţelor medico-chirurgicale sau a bolilor infectocontagioase din grupa A;
ART. 7.
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical."
Probabil ca nu aveai lucrate minim 6 luni la actualul angajator, de aceea ti-a cerut adeverinta de la angajatorul anterior.