| rekinu94 a întrebat:

Buna,Am si eu o intrebare...fac scoala de soferi pentru profesionisti B,C,CE, am terminat aproape toate orele, si acum de 1 saptamana am fost prins ca am mers cu masina....imi poate spune cienva daca mai pot face in continuare scoala? politia mi-a zis sa le duc dovada ca fac scoala de soferi, si ca ma rezolva cu o amenda contraventionala, se poate asa ceva? va rog ajutatima.Amenda penala se vede pe cazier, dar cea contraventionala nu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este exact cum ti-am spus cu lipsa de pericol social si procurorul iti poate da o amenda administrativa, de la 100 lei la 1.000 lei.

7 răspunsuri:
| rekinu94 explică:

Vreau sa mentionez ca era drum de tara si o zis ca era problema mare daca eram pe drum national...etc

| harciog a răspuns:

Nu conteaza ca era drum de tara sau altfel. Legea aminteste de drum public in cazurile astea. Daca nu ti s-au luat datele personale fii linistit. Daca ti s-au luat cred ca te urmareste anularea scolii si amenda penala.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu prea cred, ai savarsit infractiunea de conducerea fara permis, care se pedepseste cu inchisoare. S-ar putea, avand in vedere situatia, sa se considere fapta lipsita de pericol social si sa se faca aplicarea art.18^1 Cod penal si sa primesti o amenda administrativa de la procuror si sa nu ajungi in instanta.
Indiferent ca este drum national sau drum de tara, daca este drum public nu are cum sa-ti dea o contraventie. Daca nu este drum public n-ai savarsit nici macar o contraventie.
Daca ti-a spus ca nu este problema mare inseamna ca nu cunoate legea sau sunteti amici.

| rekinu94 explică (pentru Ioandelasal):

A zis ca daca duc dovada ca fac scoala de soferi procuroru poate hotar daca intru in instanta sau nu, deoarece a spus ca am iesit pe strada acolo la tara doar ca sa ma invat putin(eram cu cineva care avea carnet) aveam pusa chiar si centura etc.A zis ca nu sunt considerat un pericol public deci se poate hotara daca sunt trimis in instanta sau nu. In plus o matusa deamea are o sora care a fost prinsa fara carnet de 3 ori si doar acum a 3 a oara a fost trimisa in instanta, a primit 10 mil amenda penala, inainte nu i s-a dat nimic...deci mie poate sa-mi dea doar o amenda contraventionala ca eu nu-s asa grav ca sora lui matusamea...

| rekinu94 explică:

Politia a zis ca nu reprezint un pericol public, deoarece a zis ca am habar sa conduc pentru ca fac scoala de soferi, toate categoriile, eu trebuie sa-mi dau numai examenele si am terminat.In plus ei au zis ca, conteaza categoria de drum, conteaza daca am avut centura de siguranta, Toate acestea conteaza deoarece este diferetna de pericol.Cum am mai zis o sora dea-lui o matusa de-amea a fost prinsa de 3 ori si doar a 3-a oara a fost pedepsita, ea nu face scoala de soferi, deci as avea o sansa, sa scap doar cu o amenda contraventionala...

| rekinu94 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc,sper sa iasa bine.

| rekinu94 explică:

Deci daca imi da amenda administrativa mai pot sami continui scoala nu?