| Justmeale2345 a întrebat:

Buna! Am terminat liceul de curand si eram curioasa daca iau alocatie pana la terminarea anului scolar efectiv (adica in septembrie) sau pana la terminarea cursurilor (adica pe luna iunie inclusiv, pe care am primit-o deja).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, alocatia de stat pentru copii se acorda pana la terminarea cursurilor, conform L.61/1993, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 1
  (2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora, precum şi tinerilor cu handicap care urmează o formă de învăţământ preuniversitar prevăzută de lege, dar nu mai târziu de împlinirea vârstei de 26 de ani."

7 răspunsuri:
| ninuku a răspuns:

Anul scolar se incheie cand ai terminat cursurile nu cand ai terminat vacanta, deci asta din iunie a fost ultima alocatie la care mai ai dreptul sa o iei.

| gabicoo a răspuns:

Dacă ai 18 ani împliniți Luna iunie este ultima lună în care primești alocația.

| Anee1667 a răspuns:

Aceasta este cu siguranță ultima lună în care ai luat alocație dacă ai 18 ani.
Însă ar fi bine să te informezi despre somaj: https://www.edupedu.ro/......egistrare/

| Justmeale2345 explică (pentru Anee1667):

Momentan lucrez deci presupun ca nu este cazul de somaj. oricum, multumesc!

| Justmeale2345 explică (pentru ninuku):

Din pacate nu ai dreptate la partea cu anil scolar. Orice an scolar cuprinde si vacantele, asta scrie in toate actele oficiale. Vacanta de vara este cuprinsa in anul scolar, iar dupa terminarea acestia, se incepe noul an scolar. Eu spre exemplu am carnetul de elev valabil pana la 1 septembrie, moment in care incepe anul scolar 2024-2025. Stiu asta pentru ca pe baza acestor date se ofera si gratuitatile elevilor.

| Justmeale2345 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult! Nu am gasit legea si nu stiam sigur daca e pana se termina cursurile sau anul.

| ninuku a răspuns (pentru Justmeale2345):

Nu mai zic nimic dar o sa vezi ca am dreptate si nu o sa mai iei alocatie doar daca cumva nu ai 18 ani impliniti.