| anonim_4396 a întrebat:

Caut un loc de munca in Germania pentru un prieten care nu vorbește germana.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai sa faca niste cursuri de limba germana, sa obtina atestarela nivel de cel putin B1 (preferabil B2)!
Fara cunoasterea limbii va lucra doar pe post de sclav.

| mihai69 a răspuns:

Ce să lucreze dacă nu știe limba?!? Să spele pe jos prin birouri?!?
Clar că nu are ce căuta acolo până nu vorbește limba fluent, inclusiv termenii de specialitate, plus echivalarea diplomelor.

| oglindasultanului a răspuns:

Daca nu stie sa vorbeasca, il angajeaza "prietenii" dar ilegal, in locu unde se aduna ei care vorbesc aceleasi limbi ca si el (stiu cazuri din astea). Nu-i poate face acte, si plus ca straini nu-s de incredere.

| RxTx a răspuns:

Eu am lucrat in Elveția in IT doar pentru ca nu știam germană cel ce ma scotea pe mine la produs lua 90% din bani doar pentru că găsea clienții și făcea vorbele cu ei.