| rbnrubebn a întrebat:

Buna, astazi am primit o instiintare pentru o poprire pe salariu, taxa salubritate 900 de lei eu neavand nici un contract cu nici o firma de salibrizare si n-am primit niciodata vreo factura, este legal asa ceva?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca toti cetatenii sunt obligati la contractarea salubrizarii, chiar daca tu n-ai facut contract cu ei (dar ti-ai scos gunoiul la strada si l-au si dus gunoierii).

| rbnrubebn explică (pentru Bula):

Bine dar de ce nu am primit o factura lunar?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un detaliu important, respectiv daca ti-a fost prestat serviciul.
Daca a fost prestat atunci datorezi taxa si este legala poprirea, daca nu a fost prestat nu datorezi nimic si poti face contestatie la poprire.

| rbnrubebn explică (pentru Ioandelasal):

Eu stau cu parinti tatl meu are contract cu o fia de salubtizare dar nu stiu de ce am mai ptimit si eu o taxa?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru rbnrubebn):

Nu cumva este vorba de tatal tau sau te-a trecut el pe tine in contract?
Citeste contractul si poate te lamuresti.

| gabicoo a răspuns:

Taxa de salubrizare se plătește semestrial la primărie pe familie/apartament/gospodărie și se stabilește în funcție de numărul de membri ai familiei.

Dacă tu stai cu ai tăi contractul este semnat de capul familiei și el trebuie să plătească. Totuși, ceea ce suspectez eu in cazul tău, dacă ai și tu o construcție pe numele tău, pe terenul pe care are casa tatăl tău se consideră gospodărie separată și ești obligat la plata taxei de salubrizare.

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Sau cum a spus @ioandelasal ești trecut în contract.

Bula
| Bula a răspuns (pentru rbnrubebn):

Ca sa primesti totul, deodata.
Dar gunoiul pus de tine a fost dus, fara conract si plata.