| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

E vreo alta modalitate in afara de Skilled worker visa pentru a putea lucra in Anglia? Ma voi muta cu cineva tot din România care are presettled status (din EU settlement scheme). Este acolo dinainte de Brexit. Pot cumva avea acelasi status daca aplica pentru mine ca intregire a familiei?
Iar daca nu se poate, la skilled worker visa pot dovedi cu diploma de bac ca am engleza la nivel B2, trebuie sa o traduc? Licenta am facut-o in romana deci nu cred ca ajuta cu nimic. Sau trebuie sa dau 200 de lire pe examen de limba (Selt)?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Examen de limbă.

| Violleta2022 a răspuns:

Viza de munca se obtine individual si numai daca ai deja un contract semnat cu o frima din UK

Rudele nu pot obtine viza de lucru pentru tine si nici nu pot cere reintregirea familiei, odata ce nu-ti sunt rude de gradul 1, adica ambii parinti care musai trebuei sa fie cetateni englezi cu cetatenie in UK.

Nivelul tau de engleza este necesar doar pentru emigrare sau la interviurile de munca, nefiind necesarea nicaieri in alta parte.

Testele de limba engleza acceptate in UK sunt: Cambgride si IELTS (habar nu am ce-i Selt)>

Doar cu liceul si BAC-ul din Romania nu te poti angaja nicaieri in UK, fiindca nu ai nici o calificare.

| Violleta2O22 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bine, revin cu o precizare, eu scriu si multe prostii pe net in general.

Normal ca se accepta si munci necalificate in UK, ca doar nu primesc stricti ingineri si medici.