| Amy382010 a întrebat:

Buna, eu am aproape 17 ani, pot să conduc mașina? Și dacă da ce mașina și ce îmi trebuie sa pot să conduc?

11 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Mai așteaptă un an sau doi și poți sa dai pentru categoria B acum doar pentru categoria A poți

| gabicoo a răspuns:

Mașina de tuns iarba.

| SuNaM a răspuns:

Poti conduce vehicule care au motor de scooter. De la 16 ani, poti sa dai de categoria AM( moped), si poti conduce masini micute cu motoare pana in 50 cmc. Viteza lor maxima este de 45 km/h. Scrie pe google,, masini 16 ani'' si o sa si vezi cum arata. Deasemenea, poti conduce si masini de 125 cc(centrimetri cubi) daca ai categoria A1 ( motociclete cu motor pana in 125 inclusiv).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Masina de cusut, la varsta ta nu ai voie sa pui mina pe masină

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa conduci masina pentru care ai permis.
in cazul tau maxim B1

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate sa conduci o masina micuta, care sa incadreaza la categoria B1, dar numai dupa ce obtii permis de conducere pentru aceasta categorie.
Pentru a obtine permisul trebuie sa faci o scoala de conducere si sa reusesti la examinare, compusa din proba teoretica (sala) si practica (parcurgearea unui traseu in oras).

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru SuNaM):

Nu poate conduce cu AM masini ci doar mopede.
nu poate conduce cu A1 masini de 125 cmc ci doar motocilete.

pentru masini are nevoie de B1.

Si asa e dezorientat, nu il mai dezorienta si tu

| SuNaM a răspuns (pentru suntserios):

Daca capacitatea motorului este sub 50cc, nu iti trebuie nici un B1 ))...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru SuNaM):

Ai 4 roti nu te incadrezi la categ AM indiferent de motor.

| SuNaM a răspuns (pentru suntserios):

U permis AM poti conduce vehicule categoria AM - scuter / moped, cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie este mai mare de 25 km/h dar nu depaseste 45 km/h. Vehicul care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala continua maxima nu depaseste 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaseste 350 kg, neincluzand masa bateriilor in cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul usor sau triciclul cu motor care pastreaza caracteristicile acestuia.

https://www.vreaupermis.ro/......tegoria-am

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Iti trebuie 18 ani, scoala de soferi, avizul psihologic si permis de conducere.