| deyutz95 a întrebat:

Buna, in contractul meu este specificat ca am o parte variabila la salariu (bonus din targhet) iar la un coleg ce si-a dat demisia firma refuza sa ii dea bonusul (aprox 1200 lei) pe motiv ca si-a dat demisia, este legal asa ceva?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu este legal. Perioada lucrata trebuie platita. Prietenul se poate indrepta in instanta impotriva lor.

| danigaming41 a răspuns:

La mancare

| IonutCG90 a răspuns:

Bună. Cred că este legal ce face firma, pentru că există clauză, să respecți contractul pe un anumit termen. Dacă-l respecți, după poți să-ți dai demesia probabil la termenul de scadență(sau sa renovezi) si atunci daca dai demisia iei acest bonus. Sper totusi ca ti-am fost cat de cat de folos!

Bula
| Bula a răspuns:

Bonusul din target se primeste suplimentar salarului de baza din contract, doar daca se realizeaza anumite criterii (de productie, de vanzare etc.)
Daca colegul tau si-a dat demisia si a plecat fara sa atinga aacel target (norma), atunci nu are pentru ce primi acel spor.

Totusi, dupa depunerea demisiei urmeaza perioada legala de preaviz, cat timp angajatul trebuie sa mai lucreze. Daca colegul tau nu a respectat acel termen de preaviz, atunci sa fie fericit daca scapa doar cu ne-primirea bonusului, iar firma nu mai pune si alte pretentii de despagubire impotriva lui.

| deyutz95 explică (pentru Bula):

A respectat preavizul, a depasit targhetul doar ca directorul regional i-a zis la telefon ca nu ii da acel bonus fiindca si-a dat demisia, desii nicaieri in contract nu este specificat ca daca iti dai demisia nu iti iei bonusul

Bula
| Bula a răspuns (pentru deyutz95):

Colegul tau trebuia sa primeasca un exemplar din foaia de lichidare.
Acolo daca nu figureaza bonusul meritat, atunci il poate cere in scris de la firma, bazat pe contract.

Pe de alta parte, bonus-ul este un simulent, o prima care se poate acorda pentru merit. Daca a plecat, atunci nu-l prea va premia nimeni, ca merge la alta firma, poate una concurenta.

| deyutz95 explică (pentru Bula):

Are poze cu realizarile, are poza si cu cat trebuia sa primeasca

Bula
| Bula a răspuns (pentru deyutz95):

Totul depinde conditiile de acordare a bonusului, care se regasesc in contract si/sau in regulamentul firmei.
Sa-si ceara in scris prezumptivul bonus, iar firma va trebui sa argumenteze oficial.