| anonim_4396 a întrebat:

Iubitul meu are un frate care are un copil nou nascut. Acesta vrea ca eu si iubitul meu sa îl botezam. Dacă noi il botezam, ne vom mai putea căsători? Eu stiam ca nu se poate, pentru ca ne facem rude cum s-ar spune.

Răspuns Câştigător
| ASMA14 a răspuns:

Nu ai voie decat daca esti cununata cu el deja deoarece efectuand taina botezului practic va inruditi si voi deja! Si eu voiam sa botez un copil cu prietenul si am intrat pe un site bisericesc unde scrie chestia asta, asa ca l-am botezat singura?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu veti fi nici un fel de rude, prin faptul ca botezati copilul fratelui iubitului si va veti putea casatori fara nici o problema.

| Începătorul988 a răspuns:

N-are legatura. Va puteti casatori.

| Alicezzz a răspuns:

Nu are legatura. Din contra voi deveniti parintii spirituali ai copilului.
Cate zeci de cupluri casatorite sau nu, au botezat in familie. Dar ca sa fiti voi siguri, puteti intreba si preotul.

| anonimxenotome a răspuns (pentru Alicezzz):

Păi tocmai din cauza asta intreb, un profesor de religie mi-a zis.

| Lioana a răspuns:

Din cate stiu eu, de obicei se aleg ca nasi doar cupluri casatorite. Faptul ca veti fi nasi fara sa fiti casatoriti nu va impiedica sa o faceti mai tarziu, ba dimpotrivă, va indeamna sa o faceți.

| anonimxenotome a răspuns (pentru ASMA14):

Imi poti da si mie site.ul, te rog? Asa am auzit si eu, si nu as vrea sa botezam doar unul din noi.

| ASMA14 a răspuns (pentru anonimxenotome):

Este o intrebare adresata de cineva, la care prumeste raspuns? https://doxologia.ro/intreaba-preotul/pot-boteza-impreuna-cu-prietenul-meu

| Alicezzz a răspuns (pentru anonimxenotome):

Ce treaba are profu de religie cu preotul?! Mergi si intreaba preotul acolo gasesti raspunsul corect. Dar eu iti spun ca puteti boteza linistiti.