| Georgiana0216 a întrebat:

Buna,

Mi-am dat demisia cu preaviz de 20 de zile, iar firma m-a reofertat pentru a nu pleca.
Am batut palma, iar demisia urmeaza a fi revocata din Revisal.
Dupa toate discutiile m-au anuntat ca pentru un moment imi vor acorda un bonus, reprezentand contravaloarea majorarii salariale de care discutasem initial, urmand ca in 2-3 luni sa revina cu actul aditional aferent majorarii discutate.
Exista vreo lege sau ceva anume care sa ii impiedice sa imi faca aceasta majorare acum, odata cu aceasta revocare a demisiei sau e o simpla pacaleala din partea angajatorului?
Mentionez ca inca nu le-am dat intr-a buna ca raman, tinand cont ca voiam majorarea salariala acum, nu peste cateva luni, de aceea astept un raspuns ca sa stiu cum sa procedez.
Fundaaaaa!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, nici o prevedere legala nu interzice aceasta.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de nici o lege care sa le interzica unei firme private acordarea unui salariu mai mare, acolo salariul se negociaza si poate fi acordat de la data la care partile (angajator si angajat) convin, respectiv imediat sau la o data ulterioara.
Daca bonusul acopera majorarea pe perioada cand veti stabili sa o obtii atunci poti accepta dar sa inchei acum un act aditional la CIM care sa prevada data cand o sa fie majorat si cat o sa fie salariul de la acea data.

| Georgiana0216 explică (pentru Ioandelasal):

Si actul aditional se poate semna acum chiar daca intra in vigoare peste 2-3 luni?