| Donlucianoo a întrebat:

Buna!
O intrebare am ca sunt confuz in aceasta situație.
Dacă părintele meu e divorțat și e căsătorit cu altcineva cu care au facut o casă dar casa este doar pe numele părintelui meu iar cel vitreg vrea acte pe casa in caz ca sar întâmpla ceva cu el dar parintele meu vrea sa facă acte ca să am și eu parte din casă.
Se poate să am si eu si parintele vitreg parte din acceasi casa sau doar unul dintre noi?
Eu nu vreau complicații le viitor mai bine renunț la tot decat sa am doar o parte din casa sau teren si sa nu-l pot vinde sau ceva
Si sa ma trezesc cu atacuri in instanță pentru ele lămurițimă vă rog!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula bunurile dobandite pe timpul casatoriei sunt bunuri comune, in cote-parti egale, daca nu exista o alta intelegere, in functie de contributia fiecarui dintre soti.
Asa fiind parintele tau vitreg are dreptul la o parte din acea casa, respectiv la jumatate sau alta cota ce o poate dovedi. Ma mira ca nu a solicitat la inscrierea dreptului de proprietate in CF sa fie trecut si el ca proprietar.
Daca parintele biologic decedeaza inaintea celui vitreg atunci acesta ar putea solicita in justitie o parte din casa, daca nu renunta la mostenire.
Daca parintele vitreg decedeaza inaintea celui biologic atunci nu este nici o problema cu mostenirea casei, daca nu a avut copii inainte de casatoria cu parintele biologic.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Daca au facut casa impreuna, cum de este doar pe numele unuia dintre ei?
In cel mai rau caz, parintele tau detine jumatate. Tu esti mostenitor si vei mosteni partea parintelui biologic.

Mergeti la un avocat sa va lamureasca. Se poate face si succesiune, dar cel mai bine mergeti la avocat.