| Florin39292 a întrebat:

Bună seara, dacă încasez în jur de 2000/3000 de euro pe lună pe card de la o firma la care eu nu sunt angajat există ceva riscuri pentru mine și banii mei?(firma este Românească și cardul meu este tot Românesc)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ii incasezi legal si platesti contributiile la fondurile speciale si impozitul pe venit nu este nici o problema, daca nu o faci comiti infractiunea de evaziune fiscala.

| eliancodrut a răspuns:

Depinde pentru ce ii primesti. Daca ii primesti pentru munca, taxele trebuie oprite la platitor. Daca plata este pentru altceva, in anul urmator trebuie sa depui la ANAF Declaraie de venit si sa platsti taxele cuvenite. Dar trebuie sa ai documente justificative.

| Xena20 a răspuns:

Ce fel de contract ai cu firma respectiva? 2000/3000 de euro e o suma destul de mare, ar cam trebui sa declari și să plătești impozitul ( 10% sau cât e) că sa nu riști să ai pb.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu îți plătești taxele pe ei și nu le poți dovedi proveniență o sa ai o mare problema... Vezi că noul cod fiscal presupune impozitarea cu 70% a sumelor pe care nu le poți justifica