| Ciornei_Vladimir_1994 a întrebat:

S-a publicat in monitorul oficial legea cu privire la platirea amenzii in termin de 90 de zile daca nu se suspenda permisul pana la platirea amenzii? Si daca da, trebuie sa scrie pe procesul verbal ceva legat de acest lucru?

multumesc

6 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Pai daca-i lege ce sa mai scrie?

| Ciornei_Vladimir_1994 explică (pentru viotedy):

Pai am inteles ca doar dupa ce o sa fie publicata in monitorul oficial o sa se tina cont de ea, deci ea doar a fost aprobata si urma sa fie publicata...

| Ciornei_Vladimir_1994 explică:

Pai am inteles ca doar dupa ce o sa fie publicata in monitorul oficial o sa se tina cont de ea, deci ea doar a fost aprobata si urma sa fie publicata...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu s-a adoptat o asemenea lege.
Cel mai bine pltesti amenda in 48 de ore, atunci se plateste doar jumatate din minimul amenzii.
Suspendarea dreptului de a conduce se face doar pentru anumite contraventii si nu pentru toate si este de 30, 60 ori 90 de zile.
Cea de 60 ori 90 zile poate fi redusa daca sutii si reusesti la test.

| Ciornei_Vladimir_1994 explică (pentru Ioandelasal):

A deci e ca inainte? Platesti jumate in 48 sau toata dupa aia... Ca am auzit ceva pe la tv ca s-ar fi aprobat o lege dar care nu stiam daca e in viguare sau nu prin care s-ar suspenda permisul daca nu platesti amenda in termen de 90 de zile... Deci sa inteleg ca inca nu exista legea aia? Sau ordonata de urgenta sau ce ii?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Ciornei_Vladimir_1994):

Ti-am spus ca nu s-a adoptat un asemenea act normativ.