| Mariamirabela23 a întrebat:

Bună seara. Se poate face ceva prin notar ca să am la mână ca eu întrețin copilul și nu tatăl?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate obtine o declaratie pe proprie raspundere, autentificata de notarul public, doar ca aceasta nu dovedeste pe deplin ce spui, avand in vedere ca notarul nu verifica daca este adevarat sau nu ce declari.
Si tatal nu plateste si el intretinerea (pensie alimentara)?

| Mariamirabela23 explică (pentru Ioandelasal):

Nu plătește pensie. Nu am fost căsătoriți când neam despărțit eu am rămas cu fata iar el a plecat. El nu o sa i plătească pensie chiar dacă îl dau deoarece are mania jocurilor de noroc asta a fost și cauza despărțirii. Știu ca prin lege este obligat și dacă este sa nu aibe de unde sa plătească eu nu pot sa îl bag în pușcărie ca asa spune legea. Și nu vreau certuri cu el... El ar fi de acord sa dea orice semnătura sau sa facă el ceva la notar sa declare el dacă s-ar putea. Nu știu exact cum sa procedez și ce ar merge făcut ca să nu ajungem la tribunal. Va mulțumesc frumos

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Mariamirabela23):

Daca fata sta cu tine nu este nevoie de nici un act de la el si nici de la tine.
Daca el ar solicita ca fata sa stea la el, ceea ce nu cred ca este cazul, poti dovedi cu martori ca a stat la tine, de asemenea se poate dovedi ca nu a facut nimic pentru cresterea si intretinerea fetitei.