| Hadessamp a întrebat:

Buna seara tuturor! Am o nelamurire si vin cu aceasta intrebare la adresa tuturor care poate au trecut prin asta.
Intr-o sambata am facut țuica, cum e si normal la tara. Duminica seara am baut si eu cateva pahare ca omul, cu niste rude.
Luni, pe 23 septembrie de dimineata trebuia sa ma prezint la servici. Vine soferul meu, si imi spune ca i-a murit o ruda, asa ca imi da mie masina, eu stiind ca nu am baut nimic de dimineata. Pe la ora 6:30, m-a tras un politist pe dreapta dupa un sens giratoriu. Nu m-a intrebat nici cum ma cheama, nici nimic, doar mi-a cerut permis, buletin si mi-a pus fiola sa vada daca am consumat alcool. Eu stiind ca nu am consumat, stateam linistit ca sunt in regula. Dupa ce suflu eu acele secunde, imi spune ca a iesit pozitiv cu 0, 24 mg in aerul expirat. Atunci mi am adus aminte ca am baut cateva pahare cu o seara in urma.
Mie mi-a venit acum cateva saptamani plic acasa pentru a ma duce la o sectie de politie pentru a sustine un test pentru vederea cunostintelor.
Daca nu vreau sa ma prezint la acest test ce se poate intampla? Nu mi se va mai oferi dreptul de a conduce? Nu stiu ce sa fac...
Va rog sa cititi tot si sa ma informati, va rog.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu iei testul = nu conduci.

| Hadessamp explică (pentru Bula):

Deci nu mi se va mai oferi dreptul de a conduce

| KovacsB a răspuns:

Noi astia cu experienta stim ca iese si dimineata.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu te prezinti la test se prelungeste perioada de suspendare a dreptului de a conduce cu inca 30 de zile.

| eliancodrut a răspuns:

Raspunsul lui Ioandelasal este cel corect.