| rekinu94 a întrebat:

Am si eu o intrebare...am 18 ani
Eu de exemplu fac scoala de soferi b.c.ce.am terminato dar nu pot da numai de b din cauza legii celei noi intrate acum.
Am auzit ca vom putea da sala si la c, ce dar numai cand intra nu stiu ce...
Dar nu sa zis cand...
As vrea sa stiu voi ce credeti despre asta? si daca stiti intr-un anumit fel ce se va intampla cu cei care sunt si ei in situatia mea,

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Legea nr.203/2012, care a modificat unele prevederi ale OUG nr.195/2002, printre care si varsta pentru unele categorii, nu sunt dispozitii tranzitorii in legatura cu cei care au terminat scoala de conducere dar nu au dat examenele inainte de 19.01. 2013. Urmeaza sa se modifice si Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002 si poate ca atunci o sa apara si asemenea dispozitii. Nu se stie daca si cum o sa fie, pot fi mai multe ipoteze si n-are rost sa le facem.

| rekinu94 explică (pentru Ioandelasal):

PAi dauite treaba e ca multe persoane au platit pentru aceste categorii.
De exemplu statului nu iar conveni sau scolilor de soferi private sa dea banii inapoi deoarece unii au terminat orele de condus sau altii le-au inceput deja.
Si raman in gaura cu foarte multi bani.Maiales liceele de exemplu eu la un liceu am facut.
A zis ca daca nu o sa apara nimic, atunci vor face icnat sa numi inchida dosaru ca si cum as fi cursant chiar si foarte mult timp pana sa pot da examenu.

| Huci a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu b il am in octombrie m-am inscris la c si am doar jumate orele facute dar acum nu mai pot da sala si am ramas k bani acolo nu stiu ce mai e de facut...

| rekinu94 explică (pentru Huci):

Stiu euwinking
Pai scoala nu o sa-ti incheie dosaru ca si cum ai fi cursant pana la itnrarea unei noi legi sau pana ai 21 de ani ca sa poti da.M-am interesat.