| LohneheriusAy a întrebat:

Buna TPU! Astazi, la scoala, am incercat sa ies in curtea liceului in timpul unei pauze, iar in timp ce coboram scarile, m-a intampinat un gardian care mi-a zis ca nu am dreptul sa parasesc cladirea scolii. Am avansat un pas si el m-a impins inapoi. Situatia este la fel cu toti ceilalti colegi de clasa/scoala. Intrebarea este daca aceste restrictii sunt legale sau mi se incalca vreun drept.
Mentionez ca scoala este de stat si sunt in clasa a zecea/Judetul Suceava.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Eu sunt la Liceul Teoretic Filadelfia și nu cred că știu exact "politica" de la i3. Dar nu ai voie să părăsești curtea școlii, ci doar să mergi numai în perimetrul unității de învățământ. Nu ți se încală niciun drept. Problema e că gardianul nu te-a lăsat să mergi afară? Dacă i-ai zis că vrei să părăsești curtea școlii, atunci e normal, dacă nu atunci e ilegal.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar elevii majori (peste 18 ani) pot parasi scoala, in timpul orelor, fara invoire de la conducerea scolii.
Conform Statutului elevului, citez:
"ART. 15. Elevilor le este interzis:
k) să părăsească perimetrul unităţii de învăţământ în timpul programului şcolar, cu excepţia elevilor majori şi a situaţiilor prevăzute de regulamentul de organizare şi funcţionare al unităţii de învăţământ;"

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns:

Daca asta este mentionat in regulamentul scolii, nu ai ce face, te conformezi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru LohneheriusAy):

Da, asa este, citind mai in graba am inteles "din curtea", in loc de "in curtea".
Probabil ca masura a fost luata de conducerea liceului, pentru a preveni venirea in contact cu elevi din alte clase. Nu exista nici o interdictie privind aceasta masura pe timpul pandemiei.

| Feri5 a răspuns:

Spune-mi, te rog, denumirea școlii din județul Suceava. Eu stau tot în Suceava și sper că te pot ajuta în vreun fel!

Răspuns utilizator avertizat