| Anaoi28 a întrebat:

Buna TPU!
Bunicii mei au o casa, la care s-a facut succesiunea dupa moartea bunicului(el a murit in 2002, dar succesiunea s-a facut in 2007, atunci cand un unchi de-al meu a primit un teren pentru casa), ramanand proprietari cei cinci copii ai lor si bunica, in total 6 persoane. Dupa moartea bunicii in 2016, nu s-a facut alta succesiune. Eu, daca as vrea sa devin proprietara casei, care este procedura? Mai intai trebuie facuta succesiunea dupa bunica, pentru a se imparti bunurile la 5 persoane in loc de 6, apoi trebuie ca ceilalti membri ai familiei sa imi cedeze drepturile lor in schimbul unei sume de bani discutate cu un evaluator. Tinand cont de faptul ca tatal meu este trecut ca proprietar, alaturi de fratii lui, ci nu eu, care este procedura pentru a obtine drepturile asupra casei pe numele meu peste ceva ani? Mentionez ca vreau sa fac succesiunea intrucat casa este veche si nerenovata, nu valoreaza foarte mult, intrucat este din chirpici, nimeni nu s-a ocupat de ea, iar eu as vrea sa o renovez. Cred ca succesiunea si improprietarirea, intrarea in drepturi asupra unui imobil este cea mai buna optiune, intrucat nimeni nu vrea casa acum, intr-o stare deplorabila, insa cand va fi renovata si va arata mai bine, cu totii isi vor dori drepturile si isi vor aminti ca au o casa la tara.
Va multumesc!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand va trebui facuta succesiunea dupa bunica ta si apoi pot fi 3 situatii:
1.Cumperi partile de la unchii/matusile tale iar tatal tau iti doneaza partea sa.
2.Cumperi toate partile, inclusiv a tatalui tau, mai ales daca mai ai frati/surori.
3.Toti mostenitorii iti doneaza partile lor.
Nu are rost sa te apuci de ceva pana nu esti proprietar, de altfel nici nu ai putea obtine autorizatie pentru lucrari.

| Anaoi28 explică (pentru Ioandelasal):

Asa este. Casa este construita din 1923, strabunicii mei au facut-o, lasandu-le-o mai apoi bunicilor ca mostenire. Toti au spus ca nu o vor. Noi nu stam in ea. Decat sa cada, mai bine o renoveaza cineva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anaoi28):

Da, asa este. Dar nu poti face nimic pana nu esti proprietar pe casa si terenul aferent si caile legale ti le-am indicat in primul raspuns.
Daca nimeni n-o vrea atunci sa ti-o doneze, dar vezi sa-ti doneze si terenul aferent casei.

| Anaoi28 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult!
Eu cred ca cea mai buna varianta ar fi un act de vanzare-cumparare, sa le cumpar partile. Multumesc!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cît timp traieste tatal tau nu primesti nimic, după moartea lui se va face iar succesiune si atunci se va impărtii in mod egal mamei tale îi revine o parte, tie si fratilor tai daca mai ai frati, nu vei mostenii tu tot nu este corect asa, daca vrei sa fi proprietar cumpăra ti tu o casa sau un apartament si acela va fi doar al tau.

| Anaoi28 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sa iti explic (,) cum sta treaba. Casa este construita de strabunicii mei, bunicii mei din partea tatlui au primit-o pe numele lor inainte ca strabunicii sa moara, ca mostenire. Bunicii mei au construit alta casa a lor.
Casa despre care am pus intrebarea este construita in 1923. Strabunica mea s-a nascut in 1895. Bunica mea s-a nascut in 1925, ea avea 78 de ani cand m-am nascut eu, intrucat l-a avut pe tatal meu la 40 de ani, iar tatal meu m-a avut pe mine la 38 de ani( ca sa nu spui ca sunt nebuna cand spun ca bunica mea a avut apropate suta de ani cand a murit). Eu sunt nascuta in 2003.
Dupa moartea bunicului, s-a facut o succesiune, pentru ca terenul si propietatea sa se imparta la 6, bunica si cei 5 copii, in loc de 7, intrucat unchiul meu si-a construit o casa pe o bucata de teren( un fel de gradina de vreo 700 de metri patrati de langa casa). In fine. Mama mea nu are dreptul la casa, nu e trecuta ca propietar. Cine sunt proprietarii? Cei 4 frati ai tatalui meu, alaturi de el: 5 propietari. Cu totii au spus ca nu o vor, pentru ca este o cazatura. Insa mie imi place. Este cumva un stil arhitectural vechi, desi este ea facuta din pamant si lemn, mi se pare o casa foarte frumoasa. Nu e vorba de bataie pe mostenire, pentru ca nimeni nu vrea casa. Bineinteles, unchii mei vor primi bani in schimbul cedarii dreptului lor la casa, si vor avea mereu dreptul sa vina in vzita. Nu ma imbogatesc eu cu o "ruina"( cum o numesc ei). Multi ar spune ca nici nu merita sa investesti intr-o astfel de proprietate. Insa mie imi aminteste de bunicii mei, de ceva antic. Nu este daramata. Este in picioare. Cade tencuiala. Are nevoie de multe. Dar daca nimeni nu o vrea, decat sa cada, mai bine o renoveaza cineva, nu? Gandeste-te ca arata ca o casa taraneasca veche. Cu prispa. Fara multe lucruri, dar frumoasa. Stiu, este veche si costa cat sa faci o casa noua.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anaoi28):

Ok si ai tu bani de renovare?

| Anaoi28 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu spuneam ca fac(,)acum renovarile, insa mi-ar placea ca in viitorul apropiat sa ma ocup de acest lucru.