| MachesAdi a întrebat:

Buna TPU. Eu la serviciu am un coleg de munca ce a mintit unul dintre sefii mei. Am inteles motivul pentru alegerea sa doar ca intrebarea e alta. Poate fii concediat de administrator daca se afla ca a mintit intr-un fel anume? Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cam drastic - cu toții mințim de câteva ori pe zi și mai ales șefii sunt ținte

https://www.mediafax.ro/......re-7042853

| MachesAdi explică (pentru sierra1):

Pai si il poate da afara de Doamne Fereste se afla sau sa il banuiasca ca a mintit? Imi spui doar cu da sau nu te rog frumos

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de gravitatea minciunii si daca are legatura cu serviciul.
Nu cred ca este posibil sa fie sanctionat cu cea mai grava sanctiune - desfacerea contractului individual de munca pe motiv disciplinar - dar poate primi o sanctiune mai usoara, bineinteles daca sefii decid si se face o cercetare administrativa care sa propuna o sanctiune.

| sierra1 a răspuns (pentru MachesAdi):

Dacă chiar vrea tot îl dă (sau îl păstrează) - motive se găsesc ușor

| 1234568807 a răspuns (pentru MachesAdi):

Depinde cu ce a mintit, si depinde si de cat de iertator este seful

Răspuns utilizator avertizat
| IarsiIar a răspuns:

Depinde de gravitatea minciunii si cat afecteaza locul de munca.
Una e sa spui: am intarzaiat ca a mers greu autobuzul, cand tu te-ai trezit tarziu.
Alta e sa minti daca ai gresit o formula chimica si a iesit otrava in loc de medicament.