| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU vreau mai multe informații a primit prietenul meu o avut probleme cu rate și eu venit de la camera executorilor judecătorești o notificare.Ce e ăsta? Funda și va mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exact ce banuiam, contractul de credit investit cu formula executorie este titlu executoriu si va fi pus in executare silita, prin orice modalitate prevazuta de procedura civila, daca nu plateste in termenul de 5 zile, prevazut in notificare.
In primul rand executarea va fi facuta prin poprire pe salariu (daca are salariu), orice alt venit sau conturi in banci.
Pentru datoriile lui nu pot fi executate bunuri ale altor persoane, nici chiar a celor din familie, cu exceptia cazurilor cand sunt coplatitori sau garanti in contractul de credit, asa ca familia poate fi linistita.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La cum te exprimi e greu de inteles ce vrei, putem doar presupune ca nu si a platit ratele si a primit ceva instiintari de executari silite.

regis
| regis a răspuns:

Banca a cerut executare silita. Daca nu achita i se va pune poprire pe salariu, iar daca nu este suficient se va executa garantia (daca exista). La datorie se vor adauga si costurile legate de executare, care nu sunt mici. Deci ar fi indicat sa achite urgent restantele.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prietenul tau sa citeasca notificarea si va afla despre ce este vorba, aceasta fiind un act prin care executorul udecatoresc ii cere sa achite datoria catre creditor cel la care a avut rate). Daca nu achita datoria se va incepe executarea silita, prin oricare dintre formele prevazute de procedura civila (poprire pe salariu si conturi din banci, sechestrul si vanzarea unor bunuri mobile, etc), inclusiv vanzarea la licitatiei a bunului cu care a garantat (daca a existat o garantie).

| alessia5158 a răspuns:

Cum nu spui ce scrie in notificare, probabil este o somatie de plata a datoriei indicandu-i-se sanctiunea pe care o risca.

| johnnny123 a răspuns:

De ce au unii oameni impresia că este o mare diferență între a nu-ți mai plăti ratele și a fura? Dacă stai puțin să te gândești, este cam același lucru: ai luat produsul și nu l-ai plătit.

Singura diferență este că dacă nu-ți mai plătești ratele știu cine ești și unde să te găsească.

Cei care vând în rate au proceduri foarte clare de a-și recupera banii. Chiar dacă nu ai nimic pe numele tău, există alte metode legale de a te constrânge să plătești. Plus că ești introdus într-o bază de date a datornicilor și vei avea greutăți în viitor când vei vrea să faci un împrumut.

| Dolores214 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Bună dar nu traba prima data sa fie dat în judecata și nu mai după sa vina executori?

| Dolores214 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da nu traba prima data și fie dat în judecata și numai după proces sa fie eexecutat silit

| Dolores214 a răspuns (pentru suntserios):

Da nu a plătit ratele o rămas în urma ca 3 facturi Da nu prima data normal sa se prezinte la proces și numai după aia sa fie executat silit?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Dolores214):

Depinde de contract, unele pot fi investite cu formula executorie fara sa fie nevoie sa obtina, anterior investirii, o hotarare judecatoreasca de obligare la plata.
Ti-am spus ca prietenul trebuie sa citeasca notificarea, de acolo afla de ce si in baza carui act i-a trimis-o executorul judecatoresc.

| Dolores214 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci scrie așa camera executorilor judecătorești de pe lângă Curtea de apel București șchiopu și tetu București calea victoriei etc fax strada scrie. DUPĂ notificare.Subscrisa Sc tbi credit informații sa instituție financiara nebancara cu sediul în București strada etc oraș. Înregistrata la registrul comercial sub nnumăr... având cod de înregistrare în scopuri de tva ro sub numărul. ..instituție de plata înregistrată la bnr... AVÂND în vedere dispozițiile contractul de credit nr. încheiat în data de ..Care reprezintă titlu executoriu în temeiuri legi nr 93/2009 modificarea prin oug 42/2011 precum și dispozitiile art1516 din codul civil tbicredit inf sa în calitate de creditor este îndreptățite la îndeplinirea exacta integral și în timp a obligatiei din partea dumneavoastră ca beneficiar al creditului.în baza dispoziție legale va notificat când în termen de 5 zile sa placeasta ce are de plata dacă nu se va proceda la executarea silita. Casa nu e pe numele lui n-are nimic pe nume o girat numai cu bulentinu deci dacă nu e casa pe numele lui nu poate sa intre sa ia de la părinții frații ce au în casa. Sper ca înțelegi sa sa mă ajuți mersi

| Dolores214 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci nu au voie sa vina in casa daca nu e pe numele lui sa ia bunuri sau sa ia din ce e al lui

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Dolores214):

N-ai inteles corect. Bunuri ale debitorului pot lua, indiferent unde se afla, chiar daca nu sunt in casa lui. Nu pot lua bunuri ale altor persoane.

| Dolores214 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Aha ok sa zicem ca se ajunge acolo sa ia bunurile traba sa fie dat în judecata și sa obține hotărâre judecătorească sa poate intra sa casa după bunurile.