| Viorelaa26 a întrebat:

Buna. Unde te adresezi daca esti in concediu de risc maternal si patronul nu iti calculeaza cum ar trebui sa-ti plateasca concediul si te mai si amana cu banii, de pe o zi pe alta?

4 răspunsuri:
| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

La ITM, desigur.

| adryang78 a răspuns:

La ITM, direct. S-a dus vremea când patronii foloseau angajații ca sclavi pe plantație. Acum Codul Muncii e foarte bine aplicat.

| Viorelaa26 explică (pentru adryang78):

Si daca mai am 5 zile de cocediu care mi.au ramas si nu doreste sa mi le plateasca ce pot face?

| adryang78 a răspuns (pentru Viorelaa26):

Același lucru. Mergi cu încredere la ITM și explică-le situația, vor avea ei grijă să ia măsuri și să-ți primești drepturile. Foarte posibil să-i ardă și o amendă, să-l usture.