| Didididina a întrebat:

Bună ziua! Am avut o rata, am plătit o dar din păcate nu am stiut ca trebuie închis și contul respectiv, infine s-a ajuns la o suma destul de mare, mai exact 4500lei, suuma pentru care am fost data în judecata de către banca respectiva. Credeți că pot face o înțelegere cu judecătorii sa pot plăti în rate suma respectiva? Ma afectează dacă ma angajez?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cu judecatorii trebuie sa faci intelegerea ci cu banca si aceasta sa solicite incetarea procesului.
Daca o sa castige procesul si tu nu platesti banca va solicita executarea silita.
Toata aceasta procedura (proces si executare) va duce la majorarea sumei de plata, la datorie se vor adauga penalitati de neplata sau dobanzi, cheltuielile cu procesul si cheltuielile de executare.

| eliancodrut a răspuns:

Mergi la banca si ezi de unde provine suma. E posibil sa fi fost o restanta la care s-au adaugat dobanzi. Poate datoria a fost vanduta unui recuperator care a adaugat cheltuielile lui.
Spun toate astea, deoarece daca tu ti-ai achitat toate ratele, este imposibil sa ti se ceara o suma atat de mare. Daca nu inchizi contul, dar nu ai datorii si nu mai faci nici o miscare, trebuie sa platesti un comision modic de cativa lei. Apoi, dupa cativa ani - cred ca 5 - contul este trecut in randul conturilor debitoare.