| crisstall a întrebat:

Buna ziua, am avut un incident (o tamponare) in urma caruia am primit asigurarea de la soferul vinovat. Am vb cu firma de asiguraria pentru constatare urmand sa i trimit poze... Daca masina este in garantie, cum anume trebuie sa procedez?

8 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Daca e luata in leasing, ia legatura cu firma de leasing si iti vor indica ei atelierul si procedurile de urmat.

Garantia nu are nimic de a face cu accidentele, acopera probleme cu calitatea masinii in timpul exploatarii normale, exista insa posibilitatea sa ai clauze contractuale in contractul de garantie ca reparatiile sa fie facuta in atelierele acceptate de garantor sau reprezentante, ca sa nu pierzi ce a mai ramas din garantie. Ia legatura cu ei, depinde de la firma la firma.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti repari masina la o reprezentanta a marcii si nu pateste nimic garantia.

| crisstall explică (pentru Korkodeln):

Nu e luata pe leasing....problema e ca nu stiu procedura, ma duc cu masina la asiguratorul de la care am polita RCA a vinovatului sa constate paguba sau ma duc la reprezentanta de unde am luat masina sa constate cei de acolo?

| crisstall explică:

Problema e ca nu stiu procedura, ma duc cu masina la asiguratorul de la care am polita RCA a vinovatului sa constate paguba sau ma duc la reprezentanta de unde am luat masina sa constate cei de acolo?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula garantia acopera doar defectiunile din exploatarea normala a masinii, nu si cele produse de terti in circulatia rutiera, cum este cazul tau.
Masina iti va fi reparata pe cheltuiala firmei de asigurari la care este incheiata asigurarea RCA a vinovatului de tamponare.
Sigur ca reparatia o poti face si la atelierul de reparatii a firmei de la care ai cumparat masina.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru crisstall):

Si si.

Prima data de duci la compania de asigurari unde se va deschide un dosar de dauna si se va face o evaluare aproximatica cu cat costa reparatia.

Apoi mergi la ce service vrei tu unde vor face si ei o constatare amanuntita a lor si vor informa firma de asigurari de pretul reparatiei. Daca firma de asigurari e ok cu ce zice service ul incepe reparatia. Vezi ca e un proces de durata, la mine a durat 2 luni

| crisstall explică (pentru suntserios):

Multumesc pentru raspunsuri!

| Wolf1988 a răspuns (pentru crisstall):

Te duci la service-ul reprezentantei de unde ai cumparat masina.Chiar daca asiguratorul o sa comenteze nu are ce face.