| Mariandrg1928382 a întrebat:

Buna ziua, am facut acum 3 saptamani un drugtest in Germania, consumasem cu cateva ore inainte si am asteptat pana azi rezultatele la sange, azi mi au venit in Romania, mi-a iesit in sange 43, 1 ng/ml. ce as putea pati? va multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu legislatia germana in materie dar in Romania fapta este infractiunea de conducere sub influenta alcoolului sau altor substante, conform Codului penal, citez:
"ART. 336. Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
  (1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană care are o îmbibație alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepsește cu închisoare de la 1 la 5 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Cu aceeași pedeapsă se sancționează și persoana, aflată sub influența unor substanțe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere."
Daca esti condamnat, indiferent de pedeapsa, permisul de conducere iti va fi anulat.

| Violleta2022 a răspuns:

La consum de droguri este obligatoriu puscarie, intre 1 an si 5 ani.