| AfloareiRazvan a întrebat:

Am facut o promisiune (antecontract de vanzare-cumparare) la notar cu bunicul meu pentru 3 terenuri din zona de munte de categoria de folosinta pasune. Contractul a fost facut cu doi asistenti deoarece bunicul nu poate sa scrie lizibil. Scadenta contractului este in 2025.
Doresc sa intreb cum va intra in posesie terenul (si orice alte detalii care ma pot ajuta in proces) in caz ca nu se face contract de vanzare-cumparare pana atunci. Banuiesc ca ma voi adresa in instanta, 2-3 ani este o perioada realizabila pentru a termina judecata si a intra cel mai probabil in posesie?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Deci ai promis bunicului că-i cumperi pământul ăla
sau
el promite să-ți vândă până la data limită dată?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este bine să fie făcut în fața unui notar, căci atunci are valabilitate juridică.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu se incheie contractul de vanzare-cumparare pana la data fixata si tu vrei sa cumperi in continuare, atunci va trebui sa intentezi un proces, la judecatoria de care apartine localitatea cu terenurile si sa soliciti pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de contract de vanzare-cumparare.
Procesul poate tine cca 6 luni - 1 an de la data depunerii actiunii la judecatorie, bineinteles daca hotararea judecatoriei ar fi atacata de partea care a pierdut.

| AfloareiRazvan explică (pentru sierra1):

Banii sunt dati, scrie si in contract. A doua varianta este cea la care ma refer.

| AfloareiRazvan explică (pentru sadrian46):

Este facut actul notarial si este precizat urmatorul aspect: contravaloarea bunurilor a fost achitata in fata mea, notar...

| AfloareiRazvan explică (pentru Ioandelasal):

Este precizat faptul ca suma care reprezinta contravaloarea bunurilor imobile a fost achitata.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru AfloareiRazvan):

Si atunci de ce n-ai incheiat direct contract de vanzare-cumparare?

| AfloareiRazvan explică (pentru Ioandelasal):

Pentru ca pentru moment nu exista carte funciara.