| Hota a întrebat:

Am fost la un interviu pentru postul Agent vanzari. Am fost acceptat si mi se cere o ipoteca de 60. 000 lei. precizez ca mi s-a spus de aceasta clauza ianinte de interviu, ca firma are un renume in tara si au un capital de peste 7. 000. 000 lei!
Este normal? Si care sunt masurile de siguranta pe care ar trebui sa le iau pentru a nu regreta. Precizez si ca masina si marfa sunt asigurate!

6 răspunsuri:
| rutanklan a răspuns:

laughing. Sa fim seriosi. Aia e tapa. Tre sa fii un pic naiv sau foarte disperat sa accepti asa ceva. Marfa si masina nu valoreaza mai mult de 10000 de lei poate.

| mgtow a răspuns:

Orice firma care cere asigurari sau bani la angajare trebuie sa se raporteze la politie aceste evenimente dar trebuie sa ai pus mobilul in modul inregistrare ca sa ai probe valide.

| Hota explică (pentru rutanklan):

Sa spunem ca marfa e 0, dar ce masina de transport gasesti pana in 2300 de euro? sa fim seriosi, cred ca vorbesti in necunostinta de cauza

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Postul de agent de vanzari atribuie calitatea de gestionar si orice gestionar, conform L. 22/1969, trebuie sa constituie o garantie, in functie de valoarea gestiunii si cerintele firmei. Ipoteca serveste ca garantie, pentru cazul ca vei provoca pagube firmei. Trebuie sa inchei un contract de garantie si fii atent ce clauze sunt in contract, nu strica sa-l vada un jurist. Numai bine!

| DoarImpreuna a răspuns:

Brrrr! Ți se face părul creț. Mergi măcar la un jurist cu contractul. Personal ași fugi mai bine la lopată, îmi mai perd și casa... cine știe ce se mai întâmplă.

| rutanklan a răspuns (pentru Hota):

Bine mai baiete. Du-te si da-le acolo bani daca nu ai ce face.