| Gabidan2000 a întrebat:

Bună ziua!
Am o întrebare pentru cunoscători.
Am anunțat ca vreau să plec din firmă unde lucrez. Am preaviz până în 18 octombrie. În această firmă primim al 13 lea salariu. Jumătate îi primim în luna iulie sau august și cealaltă în decembrie. Întrebarea mea este dacă nu trebuie să primesc o parte din cea de-a doua tranșă care era pentru sărbătorile de iarnă.
În contract nu este specificat acest bonus, nu am semnat nimic în privința asta.

2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Al 13-lea salar nu e declarat? Cum adica nu e in contract? Trebuie sa ai un act aditional, ceva

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca acest bonus nu este prevazut in contractul individual de munca sau in contractul colectiv (daca exista) firma poate sa nu ti-l plateasca, nu este un drept al salariatilor ci o favoare din partea firmei si poate fi acordata sau nu.