| ancuta21 a întrebat:

Buna ziua, am speranța că voi fi ajutată la următoarea întrebare și să mă îndrumați cum se poate rezolva acest incident : este normal ca pe baza unei poze Dna directoare a liceului unde este fiica mea să li scadă nota la purtare unor elevi de clasa A 9 -a - aceștia erau in afara școlii, nu deranjau pe nimeni, nu fumau doar stăteau la povesti și așteptau ora de a merge la cursuri. Mulțumesc!

9 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Ești sigură că nu făceau nimic deosebit? Dacă are dovezi video sau foto este perfect legal.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este adevarat ce spui atunci nu este legal ca media la purtare a respectivilor elevi sa fie scazuta.
Inainte de a vorbi cu directoarea ar fi bine sa fii sigura ca fiica ta nu te-a indus in eroare, fiindca ma indoiesc ca un director ar proceda astfel.

| ancuta21 explică:

Am poză cu copii!

| ancuta21 explică (pentru gabicoo):

Nu făceau nimic deosebit, am poza cu ei Cum adică perfect legal nu înțeleg?

| darrio2007 a răspuns:

Ceva este cusut cu ață albă.
Nu cred ca directoarea să facă asta doar pentru atâta lucru.
Poza cine a facut-o? Directoarea sau vreun elev?

| mihai69 a răspuns:

Nu cumva nota la purtare ar trebui pusă de către diriginte?!?
Cu ce drept pune ea note în catalogul unei clase?

| johnnny123 a răspuns:

Să le scadă nota la purtare pe baza unei poze care nu demonstrează nimic altceva decât că existau?

Cam cusută cu ață albă povestea.

| romeo78 a răspuns:

Un răspuns simplu și concis: contestație la scăderea notei la purtare la școală, cu număr de înregistrare, la secretariat, ștampila școlii, o dovadă scrisă că s-a depus contestația. Așteptați termenul legal pentru rezolvarea contestației, iar dacă nu primiți răspuns la termen sau răspunsul vă nemulțumește mergeți la Inspectoratul școlar al județului.
Din ce scrieți, directoarea le este dirigintă elevilor incriminați.
Am găsit un punct slab de care e posibil, directoarea să se fi legat.
Spuneți "copii erau în afara spațiului școlii și terenului aferent școlii, așteptând să intre la ore". Corect?
Dar, această ieșire "din curtea școlii" era în timpul programului școlar, adică, în pauza dintre două ore au ieșit afară din curte? Dacă răspunsul este da, cereți regulamentul școlii, iar dacă acolo se specifică clar: "părăsirea curții școlii în timpul programului școlar strict interzisă și este supusă sancțiunilor", atunci doamnă, vă luați toți părinții de mână, mergeți la directoare, vă cereți scuze și vă rugați să nu le scadă nota la purtare.
Iar, copiilor le explicați regulamentul școlii pentru a nu îl mai încălca a doua oară!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Stateau la povesti. Buna asta
Asa se spune acum pentru consum de substante interzise?