| Xenia29 a întrebat:

Buna ziua!
Anul trecut am facut o lucrare la cimitir unde constructorul a lasat un defect la una dintre usi plus trebuia sa intareasca niste stalpi si s-a angajat sa vina sa repare. Lucrarea a fost achitata la inceput. Dansul a uitat, eu tot i-am reamintit de problema, acum dupa doua luni se face ca nu ma cunoaste si spune ca nu a facut el lucrarea, chiar daca avem un contract legal facut. Lucrarea deja a inceput sa se strice, am fost chiar informata de administratia cimitirului ca nu mai pot efectua alte lucrari pentru ca risca sa se surpe si strice si alte morminte si lucrari din jur. Intrebarea mea este daca ma pot adresa la ANPC sa fac o reclamatie in acest domeniu sau trebuie sa apelez separat la un avocat ca sa-mi recuperez paguba, undeva la 12000 lei. Va multumesc si va doresc o zi frumoasa!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti adresa si la ANPC si, daca nu se rezolva intr-o perioada de maximum 15 zile, va trebui sa-l dai in judecata, pe cale civila, pentru a fi obligat sa execute corect lucrarile sau sa-ti restituie suma necesara executarii acestora.

| eliancodrut a răspuns:

Conform art.7, pct. (6) din Legea 554/2004 a Contenciosului administrativ, daca este sa ajungi in instanta, trebuie sa faci Plangere prealabila la firma care ti-a facut lucrarea. Fara aceasta plangere nu-ti primeste actiunea in instanta. Ca sa nu pierzi timp, poti sa faci plangere si la ANPC - Comisariatul Judetean unde are sediul firma. Dar aceasta nu este obligatorie.
Termenul de raspuns la ambele plangeri este de 30 de zile (Conform Art 3 din OG nr 27/2001), nu de 15 zile si se poate prelungi (la ANPC) pana la 45 de zile.