| AlexandruSC a întrebat:

Buna ziua, as dori daca se poate sa ma ajutati cu o informație. Sunt angajat de aproximativ un an de zile, sunt la prima angajare si as vrea sa-mi dau demisia, care sunt procedurile pe care trebuie sa le fac? Dau funda.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vorbesti cu superiorul si/sau cu cei de la resurse umane (sau contabilitate, depinde cum se numeste departamentul).
Formulezi o cerere de desfacere a contractului de munca, si astepti propunerea conducerii. Daca ti se respinde cererea, formulezi o demisie, si stai termenul stabilit de lege, sau de contractul de munca (colectiv sau individual). Parca 20 de zile era termenul din lege, sau 15. Nu mai stiu.

| ioana748 a răspuns:

Trebuie sa scrii o demisie si sa iei in calcul preavizul stipulat in contractul de angajare.
De exemplu daca trebuie sa anunti cu 20 de zile lucratoare inainte, demisia ta va incepe cu acea data.
Cererea arata cam așa sau mai sunt variante pe net.
https://www.google.com/......ps?/imgres

| adryang78 a răspuns:

Ai două metode prin care îți poți depune demisia.
În formula clasică, în care acorzi angajatorului preavizul legal (este prevăzut în contractul de muncă, maxim 20 de zile lucrătoare pentru salariații cu funcție de execuție și maxim 45 pentru cei în funcție de conducere).
Sau poți solicita desfacerea contractului de muncă cu acordul părților, conform articolului 55 litera b din Codul Muncii, caz în care raporturile de muncă încetează în ziua imediat următoare.
La plecare, angajatorul este obligat să-ți elibereze, cu număr de înregistrare, decizia de încetare, adeverința de vechime și stagiul de cotizare. Stagiul îl vei lua după ce se închide luna în care ai încheiat relațiile de muncă, fiindcă trebuie să aștepți depunerea declarației 112 de către angajator.

| AlexandruSC explică (pentru ioana748):

Deci sa inteleg ca dupa acele 20 de zile lucratoare din preaviz mi se activează demisia, nu?

| ioana748 a răspuns (pentru AlexandruSC):

Adica trebuie sa mai lucrezi 20 de zile lucratoare de la data cand depui demisia.
Adica o depui pe 15 iulie si mai lucrezi pana pe 9 august.
Pe 10 August ai inchis povestea, nu te mai duci la acest job.
Dar te poti intelege cu angajatorul daca doresti sa stai mai putin si are pe cine sa puna in locul tau.