| Ana16382627 a întrebat:

Bună ziua!
Aș dori să închei un contract cu iubitul meu prin care sa asigur o durata de minim un an a relației cu anumite clauze (amândoi fiind persoane fizice). Se poate face așa ceva? Dacă da, cum?
Rog seriozitate! Va mulțumesc!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste pe aici: https://lege5.ro/......odul-civil

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-ar putea incheia un asemenea contract, dar numai sub semnatura privata (scris, datat si semnat de voi) dar nu are valoare juridica, ar fi chiar nul daca ar contine clauze ilegale sau imorale.
Si nu vad la ce v-ar folosi, chiar daca n-ar fi respectat nu-l poti folosi pentru executare silita.

| Simpatic a răspuns:

Asa ceva nu am mai auzit, contract intre iubiti referitor la cat sa dureze o relatie e de ras scuza-ma!
Actrita JLo a facut un alt contract de ras intre ea si sotul (banuiesc) in care stipula ca este obligat sa faca s3x de cel putin 2 ori pe saptamana! happy
Dar ai fost simpatik(a)!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Salontanul):

Este vechiul Cod civil, a fost abrogat in iunie 2011, la intrarea in vigoare a Codului civil actual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare penibilă toată situația.
Dacă aș fi în locul iubitului tău nu aș semna nimic și ți-aș spune să te maturizezi.
Poate vrei să faceți și un contract în care este obligat să facă sex cu tine de n ori pe săptămână, nu? După cum ai pus problema mai sus, chiar te cred în stare. laughing

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie mi se pare penibila, dar daca in termeni contractuali vrea ea sa faca sex... cine suntem noi s-o oprim? laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stau si ma intreb ce i s-ar intampla lui daca nu ar respecta conditiile contractului, referitor la sex.
I se taie cucul?

| darrio2007 a răspuns:

Cred ca trebuie sa ai un S.R.L. pentru asa ceva. Nu merge pe persoană fizică.