| Alex765431 a întrebat:

Bună ziua! Astăzi am adus nişte cărţi de joc la şcoală. Cărţile de joc erau în banca. În timpul orei de matematică, m-am uitat în banca să văd dacă cărţile sunt acolo. Cam 5 secunde m-am uitat, că profa m-a văzut şi a zis că le confiscă. Le-a luat, apoi le-a dat la diriginte. Dirigintele a zis că le confiscă până la sfârşitul anului şcolar. Spuneţi, vă rog, e drept? Vreau să îmi daţi câteva articole din lege cum că ei nu au voie să facă aşa ceva. Sau să îmi daţi nişte sfaturi. Menţionez că NU M-AM JUCAT LA ORA! Doar m-am uitat.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca-i drept, odata ce ai dus la scoala ceva ce nu aveai voie cu intentia de a te juca, evident.

Eu le-as da o amenda parintilor tai, ca nu te supravegheaza si te lasa sa duci la scoala ce nu ai voie, ca-n felul asta s-ar informa si parintii cu ce prostii fac copii lor la scoala, de nu sunt atenti la ore ci la lucurile personale pe care le iau cu ei la scoala si pentru care au un interes mai mare decat sa fie atenti la ce proda profesorul in clasa, ca apoi sa aiba motiv sa se planga de profesori ca nu predau si nu-si dau interesul la ore sa-i invete.

| darrio2007 a răspuns:

E corect ce au facut. Doar nu le-ai adus la scoala sa te uiti la ele.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu trebuia să te uiți la cărțile de joc.

Bula
| Bula a răspuns:

L ore nu ai voie sa introduci obiecte interzise (inclusiv carti de joc)!
Ai noroc, daca nu ti se va scadea si nota la purtare sau chiar exmatriculare!

| Alex765431 explică (pentru Violleta2022):

Da, dar nu exagerează că până la sfârşitul anului şcolar? Eu m-am uitat pentru că în clasa mai avem şi nişte hoţi! Să NU CUMVA să înţelegi greşit că m-am jucat!

| Alex765431 explică (pentru Violleta2022):

Eu sunt şi cel mai bun din clasa la mate. Nu pe pune problema că nu am fost atent la ore. Dar ce, nu am voie să aduc cărţi de joc la şcoală. Ho ho, dacă ai fi la noi în clasa, ai vedea cum îi. colegi ceva cîteodată şi droguri. Nu pe pune problema din punct de ve acesta.Colegi a

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex765431):

Simplu fapt ca ai dus cartile de joc la scoala si in timpul orei erai preocupat de ele, odata ce te-a prins chiar profesorul cand te uitai la cartile de joc, spune totul despre neatentie la ora, deci ai facut un lucru rau!