| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna ziua. Cunosc o situatie reala si as dori sa va intreb daca se poate face ceva pentru a repara aceasta situatie deoarece as dori sa imi ajut un bun prieten. Situatia este in felul urmator : In urma cu circa 17 ani mama prietenului meu a primit in casa lor pe o veche cunostinta pe care nu o mai vazuse de peste 20 de ani si pe fiica ei deoarece nu aveau unde sa se duca din cauza ca au fost agresate de sotul doamnei si de groaza au fugit. Neavand unde sa se duca au apelat la mama prietenului meu care le-a primit, apoi a doua zi mama fetei i-a spus ca a gasit locuri de munca ca sa poata merge amandoua inapoi in Germania la munca ca ospatare sau ceva de genul cum au lucrat si in trecut. Fata nu a vrut sa mearga, a plecat doar mama ei si fata in varsta de aproape 20 de ani pe atunci a ramas la mama prietenului meu acasa iar mama ei a plecat nepasatoare si de atunci nu a mai auzit de ea si a lasat-o pe fata la mama prietenului meu. Intre prietenul meu si fata la vremea respectiva adica undeva prin 2007 s-a format o relatie de prietenie puternica si de-a lungul timpului s-au si culcat impreuna de cateva ori dar fara sa isi formeze o relatie fara a fi un cuplu, fiecare facea ce vroia cum s-ar zice. Intr-o zi el s-a intors acasa din strainatate si a descoperit faptul ca fata era gravida in circa 3-4 luni dar el era plecat de 6 luni. Iar apoi cand s-a nascut copilul ei mama lui si-a permis sa ii ia certificatul lui de nastere si sa treaca copilul pe numele lui deoarece o cunostea pe doamna care intocmea certificatele de nastere a noilor nascuti si i-a spus fiului ei ca daca o face de rusine si nu face cum zice ea ca sa nu fie ea de ras in fata lumii atunci il scoate afara din casa si nu mai vorbeste cu el. Acum problema este ca el are sotia lui nu au inca copii dar s-ar putea sa faca, are casa si averea lui deoarece i-a mers bine si ii e frica sa nu vina acel copil care acum are aproape 14 ani si sa isi ceara drepturile. Exista vreo intelegere la care ar putea cei doi sa ajunga ca sa fie el scos din cert de nastere al copilului care oricum nu e a lui si a fost fortat sa il treaca pe numele lui si i s-au facut asa zise manevre? Fiindca va dati seama ca lui i-ar conveni mai mult asa la intelegere decat sa dea cine stie cate mii de lei pentru un test si instante si alte chestii de genul. Va rog frumos sa imi scrieti daca stiti cumva ce este de facut in acest caz.

4 răspunsuri:
| Rayyy2005 a răspuns:

El ar trebui sa ia legatura cu un avocat foarte bun...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da prietenul asta al tău cu avere nu o poate ajuta pe mama ta cu datoriile... Adică văd că tu îl ajuți pe el.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura cale legala este tagada de paternitate si asta o poate face doar printr-o actiune judecatoreasca la judecatoria de care apartine domiciliul mamei minorului.
Nu poate exista nici o intelegere, cu exceptia cazului ca mama minorului poate recunoaste, in proces, ca nu prietenul tau este tatal biologic.

| StefanescuDaniel explică (pentru Ioandelasal):

Pai despre asta am intrebat si imi cer scuze daca nu am fost destul de clar in exprimare. Asta si intrebam. Daca se putea ca cei doi sa cada la intelegere fara ca alti bani sa fie cheltuiti si ca ea sa recunoasca in instanta ca nu el e tatal copilului fara sa mai faca el testul deoarece ar fi cheltuiala destul de mare din ce am inteles de mii de lei