| ecathvc356 a întrebat:

Bună ziua. Dacă eu urmează sa primesc o casa și câteva terenuri arabile și am credite neplatite la bănci în valoare de 15.000 euro ce pot face sa nu mi se poată pune sechestru pe ele?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu poti face nimic. In anumite conditii, creditele neplatite se prescriu dupa un numar de ani.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De exemplu o jumatate de hectar in Agres costa 1250-2000 Euro (preturi din 2019). Deci n-ar ajunge nici macar sa platesti jumatate din credit.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti face nimic, creditorii au dreptul de a executa silit bunurile proprietatea debitorului, dupa ce au un titlu executoriu.

| mihai69 a răspuns:

Nimic.
Sau, preferabil, să achiți toate datoriile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vinzi ce primesti ca sa platesti datoriile

| ecathvc356 explică (pentru doctorandus):

După cati ani?