| IamJoKeR a întrebat:

Buna ziua! Dacă părinții unui copil(4ani) nu sunt căsătoriți legal, dar în certificatul de naștere sunt trecuti ambii părinți, copilul fiind pe numele tatălui totuși, poate să amenințe tatăl că ia copilul si nu mai lasă pe mama lui să îl vadă niciodată? Poate obține mama custodia, sau copilul trebuie să rămână la tată dacă îi poartă numele de familie? Are drepturi mai mari asupra lui dacă îi poartă numele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent, de regula, custodia este comuna, doar domiciliul minorului poate fi stabilit la un parinte si asta prin intelegere sau prin hotarare judecatoreasca, daca parintii necasatoriti nu se inteleg.
Tatal nu poate lua fortat minorul, chiar daca l-a recunoscut la nastere, pentru aceasta este nevoie de o hotarare judecatoreasca, luata in urma unui proces civil, in baza unor probe, de regula o ancheta psiho-sociala si martori.
Se va tine cont de interesul minorului iar la conditii egale de crestere si ingrijire domiciliul ii va fi stabilit la domiciliul mamei, tatal primind dreptul de vizitare si fiind obligat la intretinerea minorului (pensie alimentara).

6 răspunsuri:
| JustStitch a răspuns:

In primul rand parintii sunt necasatoriti si el nu a nascut copilul ca sa aiba dreptul sa ameninte mama ca ii v-a lua copilul si nu il va mai putea vedea, este exclus asa ceva. atat timp cat mama are grija de copil si il creste, il spala, il hraneste, nu o poate ameninta nimeni ca ii v-a lua copilul. Doar in cazul in care ea isi neglijeaza indatoriirle de mama si este iresponsabila, ia pote sa o acuze ca este denaturata si atunci dupa procese lungi poate sa ia copilul, dar nu cred ca e cazul.

| IamJoKeR explică (pentru JustStitch):

Nu este cazul de neglijena in niciun caza, si mama are si casa, si servici si poate intretine copilul si singura

| ninuku a răspuns:

Parinti au aceleasi drepturi indiferent daca sunt casatoriti sau nu. Da poate obtine custodia.

| Violleta2022 a răspuns:

Copilul ramane in custodia mamei pana la 14 ani, cand copilul este intrebat la cine doreste sa mearga, dar poate fi vizitat si luat si de celalat parinte, cu randul, asa cum stabileste judecatorul (daca se ajunge la judecata), sau cum se inteleg parintii.

Doar in situatia in care mama este decazuta din drepturi legale, copilul este luat si dat tatalui sau dus la un orfelinat.

| Cipi1212 a răspuns:

Ar trebui ca cei doi părinți să fie căsătoriți legal.

| ioana748 a răspuns:

In statele arabe copilul ramane la tata.
In Romania copilul ramane la mama de obicei, pana instanta ia o hotarare in legatura custodia si dreptul de vizita al parintilor.
Parintii din certificatul de naștere au drepturi si obligatii egale in ceea ce privește copilul.
Daca mama are conditiile necesare, pentru ingrijirea acestuia, copilul va sta la mama si tatal va avea drept de vizita. De asemenea va plati pensie alimentara.
Ce spune el, nu are relevanta.