| Andrelo94 a întrebat:

Bună ziua, dacă soția mea a luat indemnizație 2 ani pe venituri din altă țară, indemnizația a fost de 8500 lei, cu condiția să fi lucrat 2 luni minim în țară cu același salariu,ca să beneficiez de încă un an, am înțeles ca se acorda jumătate, ar trebui să lucrez cu același salariu de 10.000 lei? Cam așa era salariul înainte de indemnizație și am primit 85% adică maxim de 8500 lei?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce-ai auzit.
Concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda pe o perioada maxima de 2 ani, cu exceptia copilului cu handicap, pentru care perioada este de 3 ani.
In acest sens sunt prevederile OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare.
In schimb poate beneficia de un stimulent de insertie, in suma de 650 lei, conform art.7 din actul normativ indicat, citez:
"ART. 7
  (1) Persoanele care, în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3 alin. (1) au dreptul la un stimulent de inserţie, după cum urmează:
  a) în cuantum de 1.500 lei, dacă persoanele îndreptăţite obţin venituri înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 6 luni, respectiv 1 an în cazul copilului cu dizabilităţi. Cuantumul de 1.500 lei se acordă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu dizabilităţi;
  b) în cuantum de 650 lei dacă persoanele îndreptăţite obţin venituri după împlinirea de către copil a vârstei de 6 luni, respectiv 1 an în cazul copilului cu dizabilităţi.
  (2) Persoanele care au finalizat concediul pentru creşterea copiilor şi obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3 alin. (1) beneficiază de stimulentul de inserţie în cuantumul prevăzut la alin. (1) lit. b) după împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu dizabilităţi până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani, respectiv 4 ani în cazul copilului cu dizabilităţi. Acest stimulent de inserţie se acordă inclusiv persoanelor prevăzute la alin. (1)."

| Andrelo94 explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles, deci după 2 ani, nu se mai primește nimic chiar dacă se întoarce la serviciu!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrelo94):

Se primeste stimulent de insertie in suma de 650 lei, conform unei completari din 2023, ti-am citat prevederile in primul raspuns.

| Andrelo94 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns, dar dacă cele 2 luni lucrate în România au fost fictive, practic cineva a ajutat-o cu angajarea și și-a ea taxele în cele 2 luni, dacă depune cerere pentru stimulent de inserție va beneficia de acesta suma de 650 lei având în vedere ca nu se poate întoarce la muncă pentru ca practic nu lucra acolo, sau trebuie sa se angajeze pe bune la un loc de muncă.,

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrelo94):

Trebuie sa se angajeze legal, altfel nu poate primi stimulentul de insertie.

| xpoisonxdartx a răspuns:

Indemnizație pe 3 ani nu cred ca poti sa iei. Din cate știu doar maxim 2 asta decât dacă are copilul vreun handicap doar atunci se poate pana la 3 ani. Bănuiesc ca zici de indemnizație de creștere copil... dacă nu, nu știu.

| Andrelo94 explică (pentru xpoisonxdartx):

Da indemnizația de creștere a copilului sau se mai numește concediu post natal!

| Andrelo94 explică (pentru Andrelo94):

Prenatal*

| Andrelo94 explică:

Indemnizație de creștere a copilului așa se numește!