| Geaninamindroiu8 a întrebat:

Bună ziua! De curând am cumpărat un teren lângă calea ferată. Distanța dintre calea ferată și hotar este de 40 m.Noi am vrea să facem un punctul de lucru (un cântar de 15 tone)care ar fi la 50 m de linia ferată, fără construcție doar cântarul așezat pe o platformă de beton.Am vrea să vă întrebăm dacă vom avea probleme cu CFR ul?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa soliciti aprobare, avand in vedere prevederile art.29, alin.(4) si (5) din OUG 12/1998, rep. in 2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Zona de protecţie a infrastructurii feroviare publice cuprinde terenurile limitrofe, situate de o parte şi de alta a axei căii ferate, indiferent de proprietar, în limita a maximum 100 m de la axa căii ferate, precum şi terenurile destinate sau care servesc, sub orice formă, la asigurarea funcţionării acesteia. Pentru zonele de protecţie a infrastructurii feroviare publice noi, administratorul infrastructurii feroviare va notifica eventualii proprietari de terenuri afectate.
  (5) În zona de protecţie a infrastructurii feroviare publice pot fi executate lucrări, cu aprobarea administratorului infrastructurii feroviare."