| Manuc a întrebat:

Buna ziua dragi prieteni. Va multumesc pentru raspunsuri.Din pacate sanse de impacare cu sotia nu sunt.Aceasta vrea sa locuiasca doar cu copiii nostri (doua fete minore) si cu fata ei din prima casatorie, este majora acum.Sotia m-a dat in judecata pentru pensie copii in lipsa, desii eu ajutam financiar din 2007 copiii.In 2018 am plecat sa muncesc in UK. iar dansa profitand de lipsa mea, a obtinut o hotarare judecatoreasca in 2019 nu mia comunicat nimic desii avea cai prin watsapp,mobil,etc obligandu ma sa platesc mai mult desii eu nu am un loc stabil de munca in Uk,lucrez part time,am probleme sanatate stomac cu acte si coloana acum sunt in concediu medical. Am platit cu drag aceasta hotarare din Romania pentru fetele noastre. Din pacate sunt foarte trist depresiv. Nu pot avea o relatie cu o femeie pentru aceasta situatie urata a mea.,Imi iubesc foarte mult copiii,nu stiu ce sa fac! Eu si sotia suntem separati doar nu divortati. Planuiesc acum sa ma intorc definitiv in Romania, alaturi de copii. Daca angajez un avocat specializat.in "Dreptul Familiei", la divort credeti ca pot sa obtin custodia fizica comuna cu domicilul alternativ pentru copii? Eu locuiesc cu mama mea ma, ajuta foarte mult iar fetele au fost intodeauna protejae ingrijite (Ioana 12 ani si Gabriela 16 ani). Avem o relatie foarte buna parinteasca de dragoste. Atat in timpul vacantelor cat si weekenduri si in timpul scolii le aduceam des la noi acasa bucurandu ne toti. Va multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Eu si sotia suntem separati doar nu divortati. "

De un asemena om trebuia sa divortezi de mult, de prin 2021 de cand ai adus asta in discutie : https://www.tpu.ro/......ie-dar-nu/

Evident ca e nevoie sa vii in tara ca sa finalizezi odata prostia asta cu divortul, fiind copii la mijloc e cazul de Instanta, daca nu erau copiii se rezolva la Notar.

Nu te mai lasa prostit de aceasta nenorocita, nu stiu cu ce drept si ce parghii juridice a avut ea, in lipsa actelor de divort sa obtina de la tine pensie alimentara, poate imi scapa mie ceva, sau ea s-a ajutat de niste hartii false?
Investigheaza tot ce ti-a dat in acesti 2 ani alaturi de un avocat, daca a folosit fals in documente atunci arati asta instantei si vei avea mai mult noroc in a castiga custodia copiilor, altfel e foarte greu spre imposibil...
Ai nevoie de un avocat specializat pe drept civil, daca imi aduc aminte dreptul familiei de care ai mentionat se ragaseste in dreptul civil;)

| Manuc explică (pentru Simpatic):

A fost ajutata de un avocat. si au judecat in lipsa mea profitand ca eu nu sunt in tara. Nu mi-a trimis absolut nici un act. Mi a spus sa gasesc hotararea pe portalul electronic al Judecatoriei. Asa am luat la cunostinta dar aveam drept de apel, aparare. Oricum voi spune asta judecatoului.

| Simpatic a răspuns (pentru Manuc):

Ok, ia legatura cu un avocat cand esti in tara.
Oricum s-ar termina procesul, e nevoie musai sa divortezi, chiar daca judecatorul ii va lasa ei copiii, vei avea dreptul sa iti vezi copiii, cand ai o hotarare judecatoreasca va fi lege si vei merge in acele zile stabilite de judecator sa iti vezi copiii.
Actual fiindca nu exista o hotarare, ea poate sa nu te lase sa vezi copiii, ba mai mult daca sta in casa cu copiii si e proprietara cu siguranta nu iti va permite sa intri, daca o faci ar insemna ca incalci legea, infractiunea se numeste violare de domiciliu!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul divortului nu se poate stabili domiciliul asa cum vrei tu, domiciliul minorilor se stabileste doar la domiciliul unui parinte si pentru celalalt se stabileste dor uin program de vizitare si este obligat la intretinere.
De regula domiciliul se stabileste la parintele care are conditii mai bune de crestere si ingrijire, la conditii egale se stabileste de regula la mama.
In cazul celor doi copii se va tine cont si de ce vor ei.

| CornelFlorika a răspuns:

Mergi omule in drumul tau. Toti va legati de custodia comuna. Mai esti si in Anglia.