| marian1198962147 a întrebat:

Este legal ca un angajat minor sa aiba 7 zile de lucru consecutiv?
(28, 29,30,31 iunie, 1, 2,3 august )
De la firma mi s-a spus ca nu conteaza ca lucrez 7 zile vezi doamne ca s-a schimbat luna...

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Potrivit Codului Muncii, trebuie sa ai 2 zile de repaus saptamanal.
Probabil timpul tau de lucru e organizat altfel, si nu depaseste cele 30 de ore de activitate pe saptamana. Dar ai dreptul la zile libere, indiferent ca s-a terminat sau nu luna in curs.

Art. 112. [durata normală a timpului de muncă]
(1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.
(2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.

Art. 113. [repartizarea timpului de muncă în timpul săptămânii]
(1) Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.
(2) În funcţie de specificul unităţii sau al muncii prestate, se poate opta şi pentru o repartizare inegală a timpului de muncă, cu respectarea duratei normale a timpului de muncă de 40 de ore pe săptămână.

Se mai poate ca zilele libere saptamanale sa fie acordate cumulat, pe o anumita perioada, sau sa se plateasca un echivalent in bani pentru zilele care nu au fost libere, dar astfel de conditii cred ca se aplica adultilor, nicidecum minorilor, care trebuie protejati.

https://www.codulmuncii.ro/titlul_3_1.html

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

S-o fi schimbat luna, dar nu și legea. Nu, nu e permis.
Doar că între iuNie și august mai e o lună: iuLie.winking deci cele 7 zile mai sus menționate nu sunt consecutive. Plus că nu sunt decât 30 de zile în iunie...

| marian1198962147 explică (pentru mihai69):

Scuze, greseala mea, Iulie nu Iunie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Spune-i ca-i idiot! ziua de munca este de 8 ore, iar saptamana de lucru e 6 zile! iar daca nu intelege, da-i sa-si improspateze memoria de dement: https://ro.wikipedia.org/wiki/Ziua_Muncii

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru marian1198962147):

Acum 55 minute | marian1198962147 explică (pentru mihai69):
Scuze, greseala mea, Iulie nu Iunie.winking tongue EXACT ASA SPUNEAM SI EU; DAR TOT NU INTELEG.winking

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In principiu nu este ilegal, avand in vedere ca zilele indicate de tine sunt in 2 saptamani (28 si 29 iulie sunt saptamana trecuta iar celelalte in saptamana actuala), cu conditia sa nu se depaseasca 30 de ore pe saptamana si sa se primeasca zile libere pentru sambata si duminica.

| marian1198962147 explică (pentru Ioandelasal):

Cele 30 de ore se depasesc ( sunt 42 de ore in total )
Sunt la norma de 6 ore ( norma maxima pentru un minor )
Iar contractul meu exprira in urma depunerii demisiei si cele doua zile de liber le am dupa data expirarii/ depunerii si acceptarii demisiei de ambele parti.
adica pe 3 imi expira contractul iar liberele le am pe 4, respectiv 5 august

Ma gandesc sa dau in judecata Telekom Romania sau sa nu ma prezint pentru ultimele zile

Sunt minor ce poate sa imi faca?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru marian1198962147):

Cele 30 de ore se socotesc saptamanal (de luni pana vineri sau, in anumite cazuri si sambata si duminica), nu se cumuleaza de pe 2 saptamani.
Daca pe saptamana anterioara ai avut peste 30 de ore atunci ai dreptul la timp liber in aceasta saptamana sau sa-ti fie platite orele suplimentare cu un spor.
Daca nu respecti perioada de preaviz (daca s-a cerut) atunci iti pot desface disciplinar contractul de munca.