| Alexian520154 a întrebat:

Bună ziua. Eu și prieteni mei ne jucam intr-un parc public cu mingea de fotbal, iar un domn de la asociatie ne a amenințat ca da ca ne mai jucam va chema politia și vom primi amenda (vreau sa precizez ca în parc nu era nici un copil mic și eram doar eu și prietenii mei)
Eu nu cred ca este ilegal sa te joci intr-un parc public cu mingea de fotbal având în vedere ca nu am lovit pe nimeni și nu am rupt vreun lucru din parc.

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E vreun nene d-ala comunist care vorbeste prostii, nu e interzis sa te joci cu mingea pe domeniul public, mai ales intr-un parc unde de obicei parcurile sunt concepute pentru relaxarea de orice fel. Daca prostul va chema politia o sa-si tot el amenda, vrea doar sa va sperie, nu e interzis asa ceva, nu-i convine lui pentru ca nu a avut copilarie si e un hodorog trist. Totusi despre ce asociatie vorbesti?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu este interzis expres, printr-un afisaj, nu este ilegal sa te joci cu mingea intr-un parc public, cu conditia sa nu deranjezi pe altii si sa nu faceti mare larma.
Asa fiind n-avea ce sa faca politia, chiar daca ar fi chemat-o.

| mi25 a răspuns:

In parcuri, daca nu sunt amenajate locuri exprese, este interzisa practicarea sporturilor. Destinatia parcurilor nu este de a practica sporturi, ci de odihna.
Nu trebuie sa existe nici un advertisment, deoarece legea trebuie cunoscuta si aplicata.
Parcurile, pe langa lege se supun si hotararilor Consiliilor locale.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mi25):

Cine zice asta? Adică eu nu am voie sa alerg in parc? De unde ai scos astea?

| mi25 a răspuns (pentru suntserios):

Am vrut sa detaliez, dar nu am mai facut-o. Documeneaza-te din legislatia deamenajare si exploatare a parcurilor.
Alergatul, nici in parc, nici pe strada, nici pe camp nu este interzis. Dar ia joaca-te in grup cu mingea pe strada!
Legea trebuie inteleasa si in spiritul, nu doar in litera ei.
Dreptul fiecaruia se intinde pana acolo unde nu este incalcat dreptul altuia. Eu merg in parc sa ma recreez, nu sa ma loveasca cineva cu mingea.

| Alexian520154 explică (pentru mi25):

Am precizat ca nu era nimeni în parc doar eu și prietenii mei

| mi25 a răspuns (pentru Alexian520154):

Nu conteaza. Legea nu prevede doar daca ese cineva.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mi25):

Da si articolul ala de lege...

| mi25 a răspuns (pentru suntserios):

LEGE nr. 24 din 15 ianuarie 2007 (**republicată**) art.3, lit.(a), art.4, lit.(a), art.21, lit.(d),, art.23, alin.(1), lit.(b).
Pe langa aceste prevederi pot exista hotarari ale Consiliilor locale.
Legile trebuie intelese si aplicate si in spiritul, nu numai in litera lor.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru mi25):

Aha. Chiar credeam că există o lege care zice destul de clar că nu te poți juca cu mingea în parc, in schimb tu ai dat acolo niște lege care îți oferă dreptul la activități sportive... Tocmai că legea ar trebui aplicata in spiritul ei și lăsați oamenii să facă sport in parc.

| mi25 a răspuns (pentru suntserios):

Daca atat ai inteles, nu am ce mai discuta cu tine.
Daca te-ai documenta, dar mai ales ai intelege spiritul legii, Iar legile in Romania au si norme de aplicare. Nu o sa vina niciodata o lege sa-ti spuna ca nu ai voie sa te joci cu mingea in parc. Dar daca ai fi citit cu atentie ce scrie, ai fi dedus ca in parcuri se pot desfasura activitati sportive de persoane fizice doar in locurile special amenajate. Folosirea spatiilor domniului public in alt scop decat cel pentru care sunt destinate, este interzisa.
Si cu asta am terminat discutia, ca nu stii nimic in acest domeniu. Documenteaza-te si vei vedea ca ceea ce a facut cel care a intrebat este contraventie.
El spune ca n-a deteriorat nimic. Dar ce s-ar alege din parc daca ar merge in el vreo 10-20 de tineri sa joace fotbal?
Cap avem, minte (logica) ce ne mai trebuie.