| Cr7adi a întrebat:

In 2007 tatal meu a decedat.Si as fi curioasa sa stiu cat la suta ii revine mamei mele cat la suta noua celor 2 frati, tinand cont ca tata nu a avut testamenet si nu a facut vreo hartie in legatura cu averea in timpul vietii.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil, in situatia descrisa, mamei ii revine cota de 1/4 parte (25%) din averea exclusiva a tatalui si voua, celor 2 frati, restul de 3/4 in parti egale, aceasta insemnand pentru fiecare frate 37, 5%.
P.S. Si n-ati facut inca procedura succesorala, dupa atatia ani? Va trebui sa platiti impozit de 1% din valoarea bunurilor imobile din masa succesorala.

5 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Jumatate revine mamei si jumatate copiilor. Nu va trebuie testament, trebuie mers la notar sa faceti succesiunea, iar pentru asta trebuie sa aveti actele in original de la toate bunurile pe care le avea tatal vostru (pamant, casa etc.), certificatul lui de deces in original si, evident, actele voastre in original. Problema este ca o sa va coste destul de mult, trebuie sa mergi la un notar din zona si sa vorbesti direct, o sa-ti spuna si ce trebuie sa faceti, si cat o sa va coste.

| Cr7adi explică (pentru mixxjim):

PANA LA URMA cat ii revine mamei 1/4 sau jumatate?

| Cr7adi explică:

Codul civil spune 1/4 atunci de ce spui ca jumatate ii revine?

| CataC a răspuns (pentru Cr7adi):

Buna

Vad ca nu esti lamurita, spre sa te lamuresc eu.

In primul rand la decesul tatalui succesiunea se face pe jumatate din bunuri, jumatate revenind sotului supravietuitor (mama si tatal aveau fiecare 1/2 din bunurile comune, succesiunea se face pe jumatatea tatalui).

Se scoate la succesiune doar partea tatalui, din care mamei ii revine 25%, iar celor doi copii cate 37, 5%. Oricare din parti poate renunta la succesiune in favoarea celorlalte.

Multa bafta

| Cr7adi explică (pentru CataC):

Bun atunci mersi mult