| CalinaXandra a întrebat:

Bună ziua! În aceasta seară m-a oprit poliția, eram la volan, mi-a pus fiola și a ieșit 0. 29mg alcoolemie, chestia e ca nu consum nici alcool nici droguri. Am făcut tratament câteva zile inclusiv azi cu niște calmante mai puternice care abia acum am aflat, iese pozitiv la test. Ei bine după ce mi-a facut procesul verbal și am semnat, am cerut analizele de sânge sa dovedesc ca nu am consumat nici alcool nici droguri. Polițistul a refuzat pe motiv ca trebuia sa spun chestia asta înainte sa îmi facă hârtiile. Pe bune? Se poate asa ceva? I-am spus ca o sa depun contestație pentru ca mi-a reținut permisul 90 de zile și amenda. Au dreptul sa îți refuze analizele de sânge pe motiv ca nu am anunțat înainte de test? Eu nu am cunoscut legea, de unde sa știu ca trebuia înainte de test?! Ce e de făcut? Din câte am înțeles dacă merg sa îmi fac analize de sânge pe cont propriu nu vor fi valabile ca trebuia sa fie de față polițistul care mi-a reținut permisul. E adevărat? Ce pot sa mai fac acum sa îmi recuperez permisul mai repede și sa dovedesc ca nu am fost nici băută nici drogata?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sincer, cand iei calmante nu poti conduce. Ei ti-au facut un bine luandu-ti permisul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aia cu drogurile știm cu toții că testele lor sunt complet eronate
Dar sa ne fie cu iertare 0.3 alcoolemia nu e de la pastile...

| CalinaXandra explică (pentru suntserios):

Pe bune? Crezi ca dacă consumam ceva substanțe interzise sau alcool mai scriam ceva aici? As fi fost dispusa sa merg la analize? "Fi serios"

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce ti-a spus politistul.
Poti face plangere contraventionala, la judecatorie, in maximum 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CalinaXandra):

Testele de alcool foarte foarte rar dau greș spre deosebire de droguri. La 0.3 și mai greu sa de-a greș. Ai băut sau nu, aveai o alcoolemie foarte mare. Deci e destul de drept să îți fi reținut permisul. Acum e foarte greu sa câștigi contestatia. Nu îți mai face nimeni analize de sânge că nu are sens.

| johnnny123 a răspuns:

Orice substanţă psihoactivă – substanţă care acţionează asupra sistemului nervos central şi alterează funcţiile creierului – are potenţialul de a afecta negativ capacitatea de a conduce un autovehicul în condiţii de siguranţă

Până la urmă problema esențială este incapacitatea de a conduce, nu ce anume a cauzat acea incapacitate. Deci oricum nu aveai ce căuta la volan când tu erai sub tratament cu calmante puternice care-ți pot afecta atenția și reflexele.

| mihai69 a răspuns:

Necunoașterea legii nu te absolvă de consecințele nerespectării ei.
Permisul ți-a fost reținut pe bună dreptate și nu ai ce face ca să-l recuperezi înainte de expirarea termenului prevăzut în p.v.
Altă dată să citești cu atenție prospectul oricărui medicament pe care îl iei înainte să te urci la volan.