| Ririru a întrebat:

In cazul in care demisionez de la actualul loc de munca, de unde sunt angajata din aprilie 2015, firma este obligata sa mi plateasca zilele de concediu pe care nu mi le am luat?( Din cate mi s a spus nu imi pot lua concediu de odihna decat dupa 6 luni). Zilele de concediu pe care nu mi le am luat se platesc doar daca stau in preaviz?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Firma este obligata sa-ti plateasca zilele de concediu aferente timpului lucrat si tu esti obligata sa lucrezi in perioada de preaviz, daca firma nu renunta la aceasta. In caz contrar pot sa-ti desfaca disciplinar CIM, pentru absente nemotivate si s-ar putea sa fie unele urmari la un nou loc de munca, mai ales daca iti cer recomandare de la vechiul loc de munca.